Combined Coal Gasification and Alkaline Water Electrolyzer for Hydrogen Production
Hidrojen Üretimi İçin Kombine Kömür Gazlaştırma ve Alkali Su Elektrolizörü
- Tez No: 777625
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN HAMDULLAHPUR, PROF. DR. İBRAHİM DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Waterloo
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Enerji alanında enerji güvenliği, enerji bağımsızlığı ve ucuz enerji üretimi gibi çeşitli hedeflere ulaşmak için birçok çalışma yapılmıştır. Genel kesimin vardığı görüş birliği, dünyanın enerji ihtiyacının karşılanması için kısa vadeli olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılabileceğidir. Ancak en azından kısa vadede dünyanın enerji ihtiyacının büyük bir kısmının karşılanması için fosil yakıtların kullanılacağı tahmin edilmektedir. Kömür, başta gelen fosil yakıtlardan biri olup, dünyada büyük kömür rezervleri bulunduğu ve hidrojen, amonyak ve dizel gibi birçok ürün kömürden üretilebildiği için kömür daha uzun bir süre kullanılacaktır. Bu çalışmada, hidrojen üretimi için kömür gazlaştırması ile alkali su elektrolizörü konseptlerini birleştiren bir temiz enerji sisteminin performansı, termodinamik modelleme ve simülasyonlar yoluyla değerlendirilmektedir. Kömür sulu karışımındaki su oranı, gazlaştırma sıcaklığı, karbondioksit gidermenin etkililiği ve basınç salınımlı emilim ünitesinin hidrojen geri kazanımı verimliliğinin sistem hidrojen üretimi üzerindeki etkisini tayin etmek için parametrik bir çalışma yapılmıştır. Ayrıca, farklı kömür türlerinin hidrojen üretimi üzerindeki etkileri de tahmin edilmiştir. Her bir sistem bileşenindeki ekserji verimliliği ve ekserji tahribi de değerlendirilmiştir. Sistem, kömürden hidrojen üretmesine rağmen, bu sistemden salınan sera gazları gayet düşüktür.
Özet (Çeviri)
There have been many studies in the energy field to achieve different goals such as energy security, energy independence and production of cheap energy. The consensus of the general population is that renewable energy sources can be used on a short-term basis to compensate for the energy requirement of the world. However, the prediction is that fossil fuels will be used to provide the majority of energy requirements in the world at least on a short-term basis. Coal is one of the major fossil fuels and will be used for a long time because there are large coal reservoirs in the world and many products such as hydrogen, ammonia, and diesel can be produced using coal. In the present study, the performance of a clean energy system that combines the coal gasification and alkaline water electrolyzer concepts to produce hydrogen is evaluated through thermodynamic modeling and simulations. A parametric study is conducted to determine the effect of water ratio in coal slurry, gasifier temperature, effectiveness of carbon dioxide removal, and hydrogen recovery efficiency of the pressure swing adsorption unit on the system hydrogen production. In addition, the effects of different types of coals on the hydrogen production are estimated. The exergy efficiency and exergy destruction in each system component are also evaluated. Although this system produces hydrogen from coal, the greenhouse gases emitted from this system are fairly low.