EFL teachers' ideas about digital gamification for young learners
İngilizce öğretmenlerinin küçük yaş grubundaki öğrenenler için dijital oyunlaştırmaya yönelik görüşleri
  1. Tez No: 777626
  2. Yazar: KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce Öğretmenlerinin Dijital Oyunlaştırmaya yönelik görüşlerinin alınmasıdır. Bu araştırma nicel bir araştırmadır ve betimseldir. Bu çalışmada Tarama araştırması kullanılmıştır. Bu araştırmanın katılımcılarını İstanbul'daki özel ve devlet okullarında çalışmakta olan ilkokul İngilizce Öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcıları gönüllü olarak katılım sağlamışlardır. Veri analizinde parametrik olmayan test yöntemleri ve t-testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, İngilizce öğretmenlerinin Dijital oyunlaştırmaya yönelik tutumları oldukça iyi bulunmuştur. Öğretim deneyimi, cinsiyet ve okul türü alt problemler olarak incelenmiştir. Öğretim deneyimi ve okul türünün puanlara etkisi olmamıştır. Fakat cinsiyet değişkeni puanları etkilemiştir ve erkek İngilizce öğretmenlerinin puanı kadın İngilizce öğretmenlerinden yüksek çıkmıştır. Bunlara ek olarak, eğitim değişkeni incelenmiştir. Yüksek lisans mezunu olan İngilizce öğretmenlerinin puanları lisans mezunu olan İngilizce öğretmenlerinden daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to analyze EFL Teachers' ideas about Digital Gamification. This research is quantitative research and descriptive. This research's participants consist of 104 primary EFL teachers who work in private and public schools in İstanbul. Snowball sampling is going to be used for choosing a sample. While this study's findings have been evaulated, non-parametric test methods and t-test were utilized for analysis of data. According to results of this research, EFL teachers have positive attitudes towards English Teachers' ideas about Digital Gamification. This study examined sub problems such as teaching experience, gender, school type. Teaching experience and school type don't make difference in points. However, there is a significant difference between genders. Male EFL teachers' points are higher than female EFL teachers. Also education variable was analysed. The EFL teachers who have MA degree, got higher points than EFL teachers who have BA degree.