Transcultural aspects in Elif Batuman's fiction
Elif Batuman'ın romanlarında kültür ötesilik kuramına dair unsurlar
  1. Tez No: 777624
  2. Yazar: ELİF BIÇAKLAR DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHARLES DANIEL SABATOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, Elif Batuman'ın The Idiot ve Either/Or romanlarını kültür ötesilik teorisi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Wolfgang Welsch'in kültür ötesilik kavramını felsefi yönden ele alan bakış açısını, edebiyatta kültür ötesilik yaklaşımını, Bakhtin'in çok seslilik kavramını ve metinlerarasılık kuramını birleştirerek disiplinlerarası bir yaklaşımla Batuman'ın romanlarını inceler. Bu çerçevede, Batuman'ın romanlarında, ulusal kimliğin temsili, haraketlilik, kültürel ve dilbilimsel çeşitlilik temaları ortaya çıkarılır. Aynı zamanda bu çalışma, ana karakterin kimlik ve roman yazımına dair sabit kategorileri nasıl aştığını kültür ötesilik teorisi çerçevesinde değerlendirir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at studying Elif Batuman's The Idiot and Either/Or from a transcultural perspective. This study examines Elif Batuman's novels from an interdisciplinary perspective combining Wolfgang Welsch's philosophical approach to transculturalism, transcultural literary studies as well as Bakhtinian concepts such as polyphony and intertextuality. Benefitting from this framework, this thesis highlights the themes of the representation of national identity, mobility, cultural and linguistic diversity in Batuman's fiction. The study also emphasizes how the protagonist transcends the stable categories related to identity and fiction writing within the framework of transculturalism.