COVID-19 pandemesinin sanayi çalınlarının performansına etkisi
The effect of COVID-19 pandemic on performance of industrial sector employees
  1. Tez No: 777665
  2. Yazar: ERKAN KOZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Performans kavramı, çalışandan yüksek verim elde etmek sanayi şirketleri için önemlidir. Sanayi şirketleri ilk yatırım maliyeti yüksek işletmeler olup, yüksek performans ile çalışması gereken işletmelerdir. Üretim için gerekli makinaların performansı belli olduğu için çalışanın performansının düşmesi üretilen ürünün sayısını ve maliyeti etkilemektedir. Bu sebeple performansı arttırmak için son yıllarda çeşitli çalışma ve yöntemler geliştirilmiştir. Asya kıtasında, Çin'de 2020 yılında başlayan, hızla tüm dünyada yayılım göstererek salgına dönüşen Covid 19 pandemisi sanayi sektörünü de fazlaca etkilemiştir. Bulaşıcılığı yüksek olan hastalığın yayılmasını engellemek için devletler tarafından sokağa çıkma yasakları ve kalabalık ortamların azaltılması için bir dizi önlemler almışlardır. Bu önlemler iş yaşam dengesini bozmuş ve çalışanların performansını etkilediği varsayımı üzerinden çalışma yapılmıştır. Araştırmamızda, çalışanların Covid 19 pandemisinin performans üzerindeki etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında, ortaya konan hipotezler üzerinden yapılan analiz yapılmış, Covid 19 pandemisinin performans üzerinde negatif yönlü ve anlamlı etkisi olduğu öngörüsü ile çalışma yapma kararı alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of performance is important for industrial companies to obtain high efficiency from the employee. Industrial companies are enterprises with high initial investment costs and they are enterprises that need to work with high performance. Since the performance of the machines required for production is certain, the decrease in the performance of the employee affects the number of products produced and the cost. For this reason, various studies and methods have been developed in recent years to increase performance. In the Asian continent, the Covid 19 pandemic, which started in China in 2020 and rapidly spread all over the world, has also affected the industrial sector a lot. In order to prevent the spread of the highly contagious disease, states have taken a series of measures to reduce curfews and crowded environments. The study was conducted on the assumption that these measures disrupted the work-life balance and affected the performance of the employees. In our research, we tried to measure the effect of the Covid 19 pandemic on the performance of the employees. Within the scope of the research, the analysis made on the hypotheses set forth was made, and it was decided to conduct a study with the prediction that the Covid 19 pandemic has a negative and significant effect on performance.