COVID-19 pandemisinin çalışan motivasyonu üzerine etkisi: İBB Darülaceze Müdürlüğü üzerinde bir çalışma
The effect of the COVID-19 pandemic on employee motivation: A study on İBB Darulaceze Directorate
- Tez No: 745498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüz iş dünyasında kurum ve kuruluşların temel amacı varlıklarını devam ettirmek ve karlılığını en yüksek düzeyde tutmaktır. Gelişen ve değişen iş dünyasında rekabet her geçen gün artmakta kurum ve kuruluşlar bu dünyada yer alabilmek ve mevcut durumlarını daha da ileriye taşıyarak sürdürülebilir bir başarı elde etmek için çeşitli yollara başvurmaktadır. Sanayi devriminden bu yana örgütün devamlılığını sağlamak adına çalışanların verimlilik ve performanslarını artırmak yöneticiler için önemli bir alandır. Bu nedenle çalışanları iş yapmaya güdüleyen, davranışın gerçekleşmesini sağlayan unsurların araştırılması her zaman gündemde olmuştur. Motivasyon güncelliğini daima koruyan iç ve dış etmenlerden ilk olarak etkilenen unsurlardan biridir. Bu kapsamda bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi insanların hayatını sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda etkilemiştir. Bireyler COVID-19'un etkisini her alanda olduğu gibi iş hayatında da hissetmişlerdir. Bu çalışma da COVID-19 pandemisinin çalışan motivasyonu üzerinde olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nde çalışan 252 kişinin katılımı ile araştırma tamamlanmıştır. Bu kapsamda, çalışanlara demografik bilgi formu, motivasyon ve çok boyutlu COVID-19 ölçeklerinden oluşturulan bir anket formu uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 22.0'a aktarımı yapılmış, gereken kodlama ve değişkenlerin tanımının ardından gerekli tüm analizler söz konusu paket program ile tamamlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda COVID-19'a ilişkin duygu ve davranışların motivasyon değişkeni üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisinin olduğu görülmektedir. COVID-19'a ilişkin alınan önlemlerin ise motivasyon üzerinde anlamlı pozitif bir etkisinin olduğu görülmektedir. COVID-19'a ilişkin alınan önlemler ile farklı eğitim düzeylerine sahip çalışanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. COVID-19'a ilişkin düşünceler ile farklı eğitim düzeylerine sahip çalışanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Eğitim düzeyi ile motivasyon değişkeni karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı bir veri elde edilerek lisans seviyesinde eğitime sahip çalışanların toplam motivasyon düzeyleri diğer tüm çalışanlardan düşük düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's business world, the main purposes of organizations are firstly to survive and then to keep their profitability at the highest level. Increasing competition forces organizations to take various steps for a sustainable performance. It is beyond doubt that organizational performance is strongly related with employee performance and motivation. Therefore, it has always been on the corporate agenda to investigate internal and external factors motivating workforce. As a strong external factor COVID-19 pandemic has clearly affected the whole world and caused social, cultural and economic changes in people's lives. In this study, it was aimed to examine the effect of the COVID-19 pandemic on employee motivation. A quantitative research was conducted with the participation of 252 people working in the Istanbul Hospice Directorate. A questionnaire consisting of demographic information form, motivation and multidimensional COVID-19 scales was applied to the employees. The collected data were transferred to SPSS version 22.0, and analyzed after the necessary numerical coding and variable definitions. According to the results, emotions and behaviors related to COVID-19 have a significant and negative effect on motivation. On the other hand, the measures taken for COVID-19 have a significant positive impact on motivation. A statistically significant difference was found between the employees with different education levels in terms of thoughts about COVID-19 and measures taken for COVID-19.