Isparta ekolojik koşullarında farklı sulama suyu düzeylerinin patates (Solanum tuberosum l.) bitkisinin yumru gelişimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of diferent irrigation water levels on tuber development and quality of potato (Solanum tuberosum l.) plant in Isparta ecological conditions
- Tez No: 777710
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UÇAR, DOÇ. DR. ARİF ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde 2021 yılında farklı sulama rejimlerinin Agria patates (parmak patates, sanayilik) çeşidinin yumru verimi ve kalite parametreleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla tesadüf bloklar deneme deseninde üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada damla sulama yöntemi kullanılarak beş farklı sulama suyu düzeyi (S1: Yedi günlük ETo toplamının %120'si kadar sulama suyu uygulama, S2: Yedi günlük ETo toplamının %90'ı kadar sulama suyu uygulama, S3: Yedi günlük ETo toplamının %60'ı kadar sulama suyu uygulama, S4: Yedi günlük ETo toplamının %30'u kadar sulama suyu uygulama, S5: sulamasız uygulama) uygulanmıştır. Uygulanan sulama suyu miktarları konulara göre 85.66-639.26 mm arasında ve bitki su tüketimleri ise 296.54-825.15 mm arasında değişmiştir. Patatesin bitki boyu 48.43-70.67 cm arasında, ana sap sayısı 2.83-4.47 adet arasında, yaprak alan indeksi 1.00-3.03 arasında, ocak başına yumru sayısı 5.39-8.04 adet arasında, ocak başına yumru verimi 304.27-1089.30 g/ocak arasında, ortalama yumru ağırlığı 58.01-135.71 g arasında, toplam yumru verimi 12.96-46.11 t/ha arasında, pazarlanabilir yumru verimi 6.37-40.59 t/ha arasında, amorf yumru oranı %1.53-18.18 arasında, çatlak yumru oranı %3.74-8.66 arasında, yumru özgül ağırlık değeri 1.06-1.08 g/cm3 arasında, nişasta oranı %13.29-15.39 arasında, kuru madde oranı %17.74-21.06 arasında ve briks değerleri %4.98-5.79 arasında değişmiştir. Verim tepki etmeni (ky) 1.19 olarak hesaplanmıştır. Su kullanım randımanı 43.69-55.88 kg/ha/mm arasında ve sulama suyu kullanım randımanı değerleri ise 32.34-51.86 kg/ha/mm arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a randomized block design with three replications in order to examine the effect of different irrigation regimes on tuber yield and quality parameters of Agria potato (finger potato, industrial) variety in 2021 at Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Agriculture, Agricultural Research and Application Farm. In the study, using the drip irrigation method, five different irrigation water levels (S1: applying irrigation water up to 120% of the seven-day ETo total, S2: applying 90% of the seven-day ETo total, S3: 60% of the seven-day ETo total. 1 irrigation water application, S4: 30% irrigation water application of seven-day ETo total, S5: no irrigation application) was applied. The amount of applied irrigation water varied between 85.7-639.3 mm and evapotranspiration between 296.5-825.2 mm according to the subjects. Potato plant height is between 48.43-70.67 cm, number of main stems is between 2.83-4.47, leaf area index is between 1.00-3.03, number of tubers per plant is between 5.39-8.04, tuber yield per plant is between 304.27-1089.30 g/plant, average tuber weight is between 58.01-135.71 g, total tuber yield is between 12.96-46.11 t/ha, marketable tuber yield is between 6.37-40.59 t/ha, amorphous tuber ratio is between 1.53-18.18%, cracked tuber ratio is between 3.74-8.66%, tuber specific gravity value between 1.06-1.08 g/cm3, starch ratio between 13.29-15.39%, dry matter ratio between 17.74-21.06% and brix values between 4.98-5.79%. The yield response factor (ky) was calculated as 1.19. The water use efficiency ranged between 43.69-55.88 kg/ha/mm and the irrigation water use efficiency values varied between 32.34-51.86 kg/ha/mm.