Hakîm Süleyman Ata'nın Bakırgan Kitabı tematik sözlüğü (İsimler)
Thematic dictionary of Hakim Süleyman Ata's Bakırgan Kitabı (Names)
  1. Tez No: 777726
  2. Yazar: KÜBRA DENİZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 629
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Hakîm Süleyman Ata'ya ait olan Bakırgan Kitabı'nın içerisinde yer alan şiirlerin tematik sözlüğü hazırlanmıştır. Şiirlerde geçen kelimelerin anlamları verilmiştir. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Hakîm Süleyman Ata'nın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Bakırgan Kitabı'nın içerisinde yer alan hikmetler verilmiştir. Üçüncü bölümde Bakırgan Kitabı'nın temel söz varlığı incelenmiştir. Dördüncü bölümde tematik sözlük hazırlanmıştır. Beşinci bölümde eserin dizini alfabetik sıraya göre verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work, which was prepared as a master's thesis, a thematic dictionary of the poems contained in the Bakırgan Kitabı, which belongs to Hakim Süleyman Ata, was prepared. The meanings of the words mentioned in the poems are given. Our study consists of five parts. In the first section, information about the life and works of Hakim Süleyman Ata is given. In the second part, the wisdoms contained in the Book of Bakırgan are given. In the third chapter, the basic vocabulary of the Book of Bakırgan is examined. In the fourth section, a thematic dictionary has been prepared. In the fifth section, the index of the work is given in alphabetical order.