İbni Ebû Ya'lâ'nın hayatı ve i'tikâdî görüşleri
Ibn Abu Ya'la's life and views of faith
- Tez No: 777729
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsanın yaratılış gayesi olan Allah'ı bilmenin (marifetullah) gerekliliği Kur'ân-ı Kerim'de bildirilen bir husus olduğundan Allah'ı tanıtmak için i'tikâd kitapları bütün İslâm fırkaları tarafından kendi esasları gereğince ortaya konulmuştur. Kur'ân ve sünneti temel alan Ehl-i Sünnet bu kaynaklar ile inanç esaslarını korumak adına günümüze kadar pek çok eser vermişlerdir. Hicrî 5. Asırda yaşamış bir islâm âlimi olarak İbni Ebû Ya'lâ da bu konuda çeşitli eserler kaleme almıştır. Bu çalışmada, onun i'tikâdî hususlardaki görüşleri diğer kelamî görüşlerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the necessity of knowing Allah (marifetullah), which is the purpose of man's creation, is a matter revealed in the Qur'an, creed books have been put forward by all Islamic sects in accordance with their own principles in order to introduce Allah. Ahl al-Sunnah, which is based on the Qur'an and the Sunnah, has produced many works to protect the principles of belief with these sources. As an Islamic scholar who lived in the 5th century Hijri, Ibn Abu Ya'la also wrote various works on this subject. In this study, his views on theological issues were examined in comparison with other theological views.