Einstein özelinde görelilik kuramı'nın felsefi art alanı
The philosophical background of the theory of relativity special of Einstein
  1. Tez No: 777748
  2. Yazar: SENA ARDİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tarihin her döneminde hareketin nasıl meydana geldiği, hareketin nedenleri, hareketin kanunları, uzay ve zamanın yapısı, filozoflar ve bilim adamları tarafından önemli araştırma alanlarından biri olmuştur. Bazen hareket, antik çağda olduğu gibi maddenin doğası veya gerekliliği olarak, bazen de Newton'un modern zamanlarda yaptığı gibi bazı mutlak yasalara tabi olarak algılandı. Filozofların ve bilim adamlarının hareket anlayışları kozmoloji anlayışlarını etkilemiştir ve kozmoloji anlayışları felsefelerini etkilemiştir. Makro fiziğin en önemli teorisi olan görelilik teorisi hem hareket anlayışımızda hem de uzay ve zaman anlayışımızda devrim niteliğinde değişikliklere neden olmuştur. Fizik alanında devrim niteliğinde değişimlere neden olan bu teorinin dinler ve felsefe açısından da önemli sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. Bu çalışma ile İzafiyet Teorisi'nin ortaya çıktığı 20. yüzyılın başlarından itibaren bu teori temelinde savunulan fikirler değerlendirilmiş ve Relativite Teorisi'nin sonuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
How motion occurs in every period of history, the causes of motion, the laws of motion, the structure of space and time have been one of the important research areas of philosophers and scientists. Sometimes motion was perceived as the nature or necessity of matter, as in the Ancient Age, and sometimes as subject to certain absolute laws, as Newton did in the New Age. The understanding of movement of philosophers and scientists influenced their understanding of cosmology, and their understanding of cosmology influenced their philosophy. The Theory of Relativity, the most important theory of macrophysics, caused revolutionary changes in both our understanding of motion and space and time. It is inevitable that this theory, which caused revolutionary changes in the field of physics, will also have important results in terms of religions and philosophy. With this study, the ideas that have been defended based on this theory since the beginning of the 20th century, when the Theory of Relativity emerged, were evaluated and the results of the Theory of Relativity in terms of philosophy of religion were tried to be revealed.