Diocaesarea Tiyatrosu günlük kullanım seramikleri
Common wares of Diocaesarea Theater
  1. Tez No: 777749
  2. Yazar: GÖZDE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması Diocaesarea Tiyatrosu'nda ele geçen günlük kullanım seramiklerinin değerlendirilmesini içermektedir. Diocaesarea Kenti, Mersin-Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç mahallesinde yer almaktadır. Kent içerisinde yer alan Tiyatro yapısı MS 2. yüzyıl ortalarına tarihlendirilmektedir. 2017 ve 2021 yılında Tiyatro'nun farklı sektörlerinde yapılan arkeolojik kazılar doğrultusunda ele geçen seramikler içerisinde günlük kullanım kaplarının yoğun bulunması çalışmayı gerekli kılmıştır. Bulunan seramikler arasında 525 adet parçanın değerlendirilmesi sonucunda 320 adet malzemenin kataloğa alınmasına karar verilmiştir. Bu malzemeler arasında 129 adet sofra kabı, 160 adet pişirme kabı, 54 adet mutfak kabı ve 33 adet depolama kabı yer almaktadır. Yapılan morfolojik gözlem sonucunda ortaya çıkarılan hamur grupları,“terra sigillata”ve“kırmızı astarlı”seramiklerin taklit edilerek üretilen yerel üretim formları doğrultusunda Diocaesarea Kenti'nde seramik üretimi olduğu fikri ileri sürülmüştür. Tiyatro'nun, Geç Antik Döneme kadar kullanıldığı bilinmesi üzerine ele geçen malzemenin yapının bu evresi ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda yapılan kazı çalışmaları tam olarak stratigrafi vermemesi ve dolgu toprak içerisinden bulunmasından dolayı malzemenin tarihlendirilmesinde bölgesel analoji örnekleri ve yapının inşa tarihi göz önünde bulundurulmuştur. Bu kapsamda Diocaesarea Tiyatrosu'nda bulunan günlük kullanım seramikleri genel olarak MS 2.-7. yüzyıl arasına tarihlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis study includes the consideration of common wares found in The Diocaesarea Theater. The City is located in Uzuncaburç neighborhood of Mersin-Silifke district. Theater of Diocaesarea according to architectural materials dated to the middle of the 2nd century AD. The intense presence of common wares among the ceramics unearthed in line with archaeological excavations carried out in different sectors of The Theater in 2017 and 2021 necessitated the study. As a result of the evaluation of 525 pieces among the ceramics found, it was decided to include 320 materials in the catalogue. Among these materials are 129 tableware, 160 cooking vessels, 54 kitchenware and 33 storage vessels. It has been suggested that there was ceramic production in the ceramic production forms produced by imitating the paste group“terra sigillata”and“red slip ware”ceramics revealed as a result of the morphological observations. The ceramic remains have relation with Late Antique Period that was used the same phrase of The Theater. Moreover, we estimate the ceramics regional analogic examples and construction date of The Theater building materials because of the architectural excavation have not gave stratigraphy and it was found in fill soil. In this context, the common wares found in Diocaesarea Theater are generally dated to 2nd-7th century AD.