Dönüşen Türkiye'de üniversite öğrenci eylemleri: Boğaziçi direnişi örneği
University student actions in transforming Turkey: The example of the Boğaziçi resistance
- Tez No: 777762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA OYA TEKVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Üniversite gençliği; mevcut toplumsal rolleri ve gelecekteki statüleri bakımından diğer tüm gençlik gruplarından farklı durumdadırlar. Bu yüzden sorunlara bakışları, tepkileri ve çözüm üretme yöntemleri de farklılık göstermektedir. Çoğu zaman örgütlü olarak yapılan öğrenci eylemlerinin bazıları amaçlanan hedeflere ulaşmış olsa da genelde iktidar şiddetiyle karşılaşmış, ağır bedeller ödenerek bastırılmıştır. Boğaziçi Direnişi olarak bilinen Prof. Dr. Melih Bulu'nun 2 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanması ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bu atamaya tepkisiyle başlayan eylemler bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda, Boğaziçi Direnişi, hem öğrenci eylemleri açısından incelenmesi gereken önemli bir olay hem de eylemin niteliği ve yaşanan gelişmeler itibarı ile toplumsal bir hareket olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla eylemin başlaması, sürdürülmesi ve süreç içinde ortaya çıkardığı sonuçlar açısından önem arz etmektedir.“Dönüşen Türkiye'de Üniversite Öğrenci Eylemleri: Boğaziçi Direnişi Örneği”adlı bu çalışmada, başladığı tarihten beri Türkiye ve dünya medyasının gündeminde etkin bir şekilde yer alan Boğaziçi Direnişi örnek olay olarak seçilmiş olup bu sürecin medyaya yansımaları dönemin gazetelerinde çıkan haberler, köşe yazıları ve yorumlar serimlenerek incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, konuyla ilgili literatür ve medya taramasından elde edilen veriler, betimsel analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulguların sonucunda, olayların önce rektör atamasına tepki olarak başladığı, Boğaziçi Direnişi öğrencileri, öğretim üyeleri ve mezunları başta olmak üzere, farklı üniversitelerden öğrenciler, pek çok kurum ve kuruluşların desteğiyle devam ettiği, daha sonra iktidarın sert söylemleri, öğrenci ve akademisyenlerin karşı tepkisi ve polisin öğrencilere müdahalesi ile artan gösterilere dönüşüp yayıldığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
University youth; differ from other youth groups in terms of their social roles and future status. Therefore, their perspectives, reactions, and methods of seeking solutions to problems also differ. Even though some of the student protests, which were mostly organized, reached the intended goals, they were generally met with power violence and suppressed at heavy prices. The subject of this study is to analyze the student action of Boğaziçi University, known as the Boğaziçi Resistance, against the appointment of Prof. Dr. Melih Bulu as the Rector of Boğaziçi University with the Presidential Degree published in the Official Gazette dated January 2, 2021. Within this context this action, which was started to protest the appointed rector, can be considered as a social movement in terms of its quality and developments, as well as being an important event in terms of student actions. The beginning of the action is important due to its continuation and the results revealed in the process. In this study titled“University Student Actions in Transforming Turkey: The Example of the Boğaziçi Resistance,”the political and social reflections and effects of the Boğaziçi Resistance, which has been on the agenda of the Turkish and world media since its inception, was analyzed exposing the news, columns, and comments in the newspapers of the period. In this study, the data obtained from the literature and media scanning related to the subject were evaluated with document analysis method. As a result of the findings, the events started as a reaction against the appointment of the rector, continued with the support of students from different universities, many institutions, and organizations, especially Boğaziçi Resistance students, faculty members and graduates, and then increased demonstrations with the harsh statements of the government and the intervention of the police on the students. It is possible to say that it was transformed and spread in a short time.