Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) farklı ışık renginin bazı performans ve karkas özelliklerine etkisi
Effect of some growth performances and cracass characters of different light colours in japanese quail
  1. Tez No: 77777
  2. Yazar: MEHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi JAPON BILDIRCINLARINDA (Coturnix coturnix japonica) FARKLI IŞIK RENGİNİN BAZI PERFORMANS VE KARKAS ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Mehmet KILIÇ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı 1998 Bu araştırmada dört farklı ışık renginin bıldırcınlarda bir günlük yaştan altı haftalık yaşa kadar canlı ağırlık, yem tüketimi, yaşama gücü, yemden yararlanma düzeyi ve karkas özelliklerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada uygulanan san, yeşil, kırmızı ve normal ışık renginin japon bıldırcınlarının canlı ağırlık ile yem tüketimleri üzerine etkisi önemli bulunmuştur (PO.05). Fakat yemden yararlanma oranları, yaşama gücü, ölüm oram ve kesim özelliklerine ait ortalamalar arasındaki farklılıklar önemli bulunmamıştır (P>0.05). Sonuç olarak, besi döneminde bıldırcınların normal (beyaz) renkle aydınlatılmasının en iyi sonucu verdiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Japon Bıldırcını (Coturnix coturnix japonica), aydınlatma, ışık rengi, performans.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT ON SOME GROWTH PERFORMANCES AND CARCASS CHARACTERS OF DIFFERENT LIGHT COLOURS IN JAPANESE QUAIL By Mehmet KILIÇ University of Harran Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science 1998 This study were conducted to determine the effect of different light colours on body weight, feed intake, livability, feed efficiency and carcass characters in Japanese quail to 6 week from a daily. As a result, applied yellow, green, red and normal light colours effected significantly on body weight and feed consumption (PO.05). But, differences among the means of feed efficiency, livability and carcass characters were not found significant as statistical (P>0.05). In general, the best result was taken from normal light treatment. KEYWORDS; Japanese quail, lighting, light colour, performance.