Diyarbakır sulu koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen tane ve silaj sorgum çeşitlerinde farklı bitki sıklıklarının verim ve bazı tarımsal karakterlere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 77778
  2. Yazar: İSMAİL GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Doktora Tezi DİYARBAKIR SULU KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLEN TANE VE SİLAJ SORGUM ÇEŞİTLERİNDE FARKLI BİTKİ SIKLIKLARININ VERİM VE BAZI TARIMSAL KARAKTERLERE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA. ismail GUL Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1998, Sayfa: 162 Bu araştırma, 1995 ve 1996 yıllan ikinci ürün yetiştirme sezonunda D.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında yürütülmüştür. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamak olarak kurulmuştur. Araştırmada; 3 tane (Beydan, Savarına 5 ve DK 64) ve 3 silaj (Early Sumac, Sucro Sorgo 506 ve FS 25 E) sorgum çeşitlerinde verim ve bazı tarımsal karakterler üzerine 5000, 7500, 10000, 12500, 15000 ve 17500 bitki/da sıklıklarının etkileri incelenmiştir. Tane sorgum çeşitlerinin tane verimleri 446.54-873.19 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek tane verimi DK 64 çeşidinden elde edilmiştir. Bitki sıklıklarının artmasına paralel olarak genellikle tane verimi artış göstermiştir. Silaj sorgum çeşitlerinin yeşil ot verimi 5355.00-8173.23 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek yeşil ot verimi FS 25 E çeşidinden elde edilmiştir. Genellikle bitki sıklığının artması ile yeşil ve kuru ot veriminde artışlar kaydedilmiştir. Diyarbakır sulu koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek tane sorgum çeşitleri için en uygun bitki sıklığının 12500 bitki/da, silaj sorgumda ise 15000 bitki/da olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : İkinci Ürün, Çeşit, Bitki Sıklığı, Tane Sorgum, Silaj Sorgum, Verim, Protein Oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A STUDY ON THE EFFECT OF DIFFERENT PLANT DENSITIES ON YIELD AND SOME AGRONOMIC CHARACTERISTICS OF GRAIN AND SILAGE SORGHUM CULTIVARS GROWING AS DOUBLE CROPPING UNDER IRRIGATED CONDITIONS OF DİYARBAKIR Ismail GÜL Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops 1998, Page: 162 This study was conducted during the double crop season of 1995 and 1996 at the experimental area of Field Crops Department, Agriculture Faculty, Dicle University. The experiment was carried out in a split plot design with four replications. The aim of this study is to evaluate yield and some agronomic characteristics of 3 grain (Beydan, Savanna 5 and DK 64) and 3 silage (Early Sumac, Sucro Sorgo 506 and FS 25 E) sorghum cultivars under different plant densities (5000, 7500, 10000, 12500, 15000 and 17500 plants/da). Grain yields of grain sorghum cultivars ranged between 446.54 and 873.19 kg/da. The highest grain yield was obtained from cultivar, DK 64. Grain yield increased with increasing plant densities. Green herbage yields of silage sorghum cultivars ranged between 5355.00 and 8173.23 kg/da. The highest green herbage yield was obtained from cultivar, FS 25 E. Green and dry herbage yields increased with increasing plant densities. It is determined that the most suitable plant density is 12500 plants/da for grain sorghum cultivars and 15000 plants/da for silage sorghum cultivars as double cropped under irrigated conditions of Diyarbakır. KEY WORDS : Double Crop, Cultivar, Plant Density, Grain Sorghum, Silage Sorghum, Yield, Crude Protein.