İçme suyu şebeke hesaplarında kullanılan yöntemlerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi
Comparative examination and evaluation of methods used in calculation of drinking water networks
- Tez No: 77779
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İÇME SUYU ŞEBEKE HESAPLARINDA KULLANILAN YÖNTEMLERİN KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Fevzi ÖNEN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı 1998, Sayfa: 126 Bu araştırmada, İçme Suyu Şebeke Hesaplarında kullanılan“Ölü Nokta Metodu”ve“Hardy-Cross Metodu”nun pratik ve bilgisayar paket program çözümleri yapılmıştır. Bu iki metodun pratik ve bilgisayar paket program çözümleri örnek bir şebeke üzerinde uygulanmıştır ve çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Örnek olarak üç gözlü bir şebeke ele alınmıştır. Bu şebekenin Ölü Nokta Metoduyla pratik ve bilgisayar paket program çözümleri yapılmıştır. Pratik çözümden çıkan değerler ile Bilgisayar paket program çözümünden çıkan değerler aynıdır. Bu üç gözlü şebekeninHardy-Cross Metoduyla pratik ve bilgisayar paket program çözümleri de yapılmıştır. Pratik çözümden çıkan değerler ile Bilgisayar paket program çözümünden çıkan değerler yaklaşık olarak birbirine yakındır. Bu üç gözlü örnek şebekenin Ölü Nokta Metodu ve Hardy-Cross Metoduyla çözümlerinden çıkan sonuçlar bir ölçüde farklılık göstermektedir. Şebekedeki borulardan geçen debi değerleri ve boru çapları açılarından bu farklılıklar irdelenmiş ve yorumlanmıştır. Bir yerleşim yerinin içme suyu şebeke hesapları yapılırken Ölü Nokta Metoduyla çözüm yapılması, daha pratik ve kolay olması ve zaman bakımından daha kısa sürede çözüme ulaşılması açılarından tercih edilmelidir. (Örnek proje olarak, KAYAPINAR (Diyarbakır) BELEDİYESİ'NCE yapılan İçme Suyu Şebekesinin Ölü Nokta Metoduyla çözümüne ait hesaplar sunulmaktadır.)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis COMPERATIVE EXAMINATION AND EVALUATION OF METHODS USED IN CALCULATION OF DRINKING WATER NETWORKS Fevzi ÖNEN Harran University Graduate School of Natural And Applied Sciences, Department of Civil Engineering 1998, Page: 126' This study is based on practical and Computer package program solutions of“Dead - Point”and“Hardy - Cross”methods used in calculation of drinking water network. Practical and computer package program solutions of these two methods were applied in a model network and results were compared and discussed. A network consisting of three loops has been examined using the two different methods. The values derived from practial solutions and values derived from computer package program solutions were the same for both methots. But the solutions for different methods have differed in pipe diameters and discharges to acertain extent. These have been compared and the reasons for differences have been evaluated. When a drinking water network of a settlement place is designed, the use of the Dead - Point Method seems to be more suitable to obtain easier and quicker solutions. (Drinking water network of KAYAPINAR (Diyarbakır) municipality obtained by Dead - Point Method is presented as an example project.)