A medical data mining application covering patients over 90 years old by using the Cart algorithm
90 yaş üzeri hastalar için Cart algoritması kullanılarak yapılan bir medikal veri madenciliği uygulaması
  1. Tez No: 777798
  2. Yazar: FIRAT İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİC RAYWARD-SMİTH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of East Anglia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda dünyada ve Birleşik Krallık 'ta yaşlı popülasyonu ve yaşam süresinin arttığı kesindir. U.S. Census Bureau gibi birçok bağımsız organizasyona göre bu artış kalıcı olacaktır. Bu yüzden yaşlı insanlar hakkındaki çalışmalar artan bir öneme sahip olacaktır. Verideki özgün desen ve modelleri ortaya çıkarma süreci olan Veri Madenciliği, medikal veri tabanlarında yıllardır kullanılmakta ve işe yarar sonuçlar vermektedir. Bu noktada 90 yaş üstü 393 hastadan oluşan En Yaşlı Yaşlı Veriseti'ni kullanarak bir veri madenciliği uygulaması yaptık. Bu uygulamada CART algoritmasından faydalandık. Bu medikal veri madenciliği çalışmasına paralel olarak, medikal veri madenciliği etrafındaki sorunları ve mevcut potansiyeli inceledik. Sonuç olarak, bu veri madenciliği uygulamasında yaşlıların ölüm oranı ve ölüm riskleri ile ilgili birçok önemli model bulduk, öyleki bu modeller medikal uzmanımız tarafından yeni ve ilginç bulundu.
Özet (Çeviri)
It is certain that the elderly population and life expectancy have been increasing rapidly in the world as well as in the UK for the last few decades and according to several independent organisations, say U.S. Census Bureau, that increase will be permanent. Thus, issues around the elderly people will gain increasing importance. Data mining, nontrivial process of identifying novel patterns in the data, has been used to medical databases for several years and has yield satisfactory and useful results. At this point, we have performed a data mining application by using Oldest Old Dataset which consists of the records of 393 patients over 90 years old. For this application we have taken the advantage of the CART algorithm. In parallel with this medical data mining task, we have discussed the issues around medical data mining in terms of the challenges and potentials it has. Finally, at the end of our data mining application, we have found several patterns about a patient's mortality rate and death risk which have been regarded novel and interesting by our medical expert.