Nefrotik sendromlu olgularda aktivasyon ve remisyon dönemlerinde hiperkoagülobilitenin trombin jenerasyonu ile değerlendirilmesi
The assesment of prothrombotic potential using thrombin generation assay in pediatric patients with nephrotic syndrome: Preliminary study
- Tez No: 777797
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN SERDAROĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: NS hastalarının aktivasyon dönemlerindeki tromboza eğilimi araştırmak amacı ile hastaların aktivasyon ve remisyon dönemlerinde trombin jenerasyonu ile protrombotik potansiyellerinin karşılaştırılması Gereç ve yöntem: Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji Polikliniği'nde Mart 2015- Haziran 2015 tarihleri arasında NS tanısı ile takip edilen ve poliklinik başvurusunda hastalığın aktivasyon döneminde olduğu saptanan 35 hasta, hastalıklarının aktivasyon ve remisyon dönemlerinde değerlendirildi. Kontrol grubu olarak benzer yaş ve cinsiyette, ailesi ve kendisinde tromboz öyküsü olmayan, glomerüler patolojisi bulunmayan, akut enfeksiyon bulgusu bulunmayan ve testi etkileyebilecek ilaç kullanımı olmayan 34 sağlıklı gönüllü değerlendirmeye alındı. Aktivasyon döneminde başvuran hastaların yaş, cinsiyet parametreleri, takip süreleri, ek hastalıkları, tromboz öyküleri, aile öyküleri, tedaviye yanıtlarına göre aldıkları tanıları (steroid duyarlı, steroid bağımlı, steroid dirençli) değerlendirilerek formlara kaydedildi. Hastaların başvuru anındaki (aktivasyon dönemi) ve remisyondaki kan basıncı değerleri ve ödem mevcudiyeti, sağlıklı gönüllülerin ise yaş, cinsiyet, kan basıncı değerleri kaydedildi. Tüm hastaların ve sağlıklı kontrol grubunu oluşturan çocukların aileleri çalışma ile ilgili bilgilendirilerek daha önceden hazırlanmış olan onam formlarına imzalı onamları alındı. Hastaların demografik verileri ile birlikte tüm laboratuar verileri veri formuna her bir hasta ve sağlıklı kontrol grubu için kaydedildi. Hastaların aktivasyon ve kontrole geldikleri remisyon dönemlerinde rutin olarak alınan BUN, kreatinin, albumin, lipit düzeyleri, spot idrar tetkikindeki protein atılımı, 24 saatlik idrardaki proteinüri düzeyi, trombosit sayısı, sedim ve C-reaktif protein tetkiklerine ek olarak 2 adet sitratlı tüpe total 4 mililitre periferik kan alındı. Sağlıklı gönüllülerden de onam formu alınarak 2 adet sitratlı tüpe total 4 mililitre periferik kan alındı. Alınan kan örnekleri Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Hematoloji laboratuarında plazma ayrımını takiben -80 0C derecede saklandı. Örneklerin tamamlanmasından sonra Trombin Jenerasyon Kitleri kullanılarak çalışıldı. Bulgular: NS hastalarının özellikleri değerlendirildiğinde 33 hasta daha önceden tanı almış, takipli hastalardı. Başvuru esnasında yeni tanı almış 2 hasta mevcuttu. Toplam hastalık süreleri ortalama 74 ay (6-204 ay) olarak saptandı. NS hastalarının tedavi yanıtına göre yapılan sınıflandırmada 11 (%31,4) hastanın ataklarla seyreden NS, 21 (%60,0) hastanın steroid bağımlı NS, 3 (%8,6) hastanın da steroid dirençli NS olduğu saptandı. Hastaların demografik özellikleri değerlendirildiğinde ek hastalıkları, geçmişlerinde tromboemboli öyküleri ve ailelerinde koagülopati öyküsü olmadığı görüldü. Gruplar arasında ölçülen trombin jenerasyon zamanı (TGA) parametreleri ayrı ayrı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of thrombin generation and prothrombotic potential of patients during activation and remission period to investigate the tendency to thrombosis of patients with nephrotic syndrome during activation period. Material and Method: 35 patient followed by diagnosis of nephrotic syndrome and diagnosed with nephrotic syndrome and referenced to be in activation period of disease by outpatient clinic were evaluated in activation and remission period of their disease between March 2015 and June 2015 in Dr. Behcet Uz Children's Hospital, Southern District of Izmir Province of T.C. Public Hospitals Union. 34 healthy volunteer with similar age and gender, family and himself with no thrombosis history, no glomerular pathology, no acute infection evidence and no medicine usage that can affect the test were evaluated as a control group. Patients consulted in activation period of their disease were evaluated and recorded to the forms according to their age, gender, follow up time, additional diseases, thrombosis histories, family histories and their diagnosis based on their response to the treatment (group characterized by attacks, steroid dependence, steroid resistant). Blood pressure values during activation and remission and presence of edema for patients and age, gender and tension values for healthy volunteers were recorded. Families of the children's both forming disease and control group were informed about the study and their signed approval were taken by previously prepared consent forms. Demographic data with all laboratory data of patients were recorded in data sheet for each patient and control group. Additional to blood urea nitrogen (BUN) which is taken routine during the activation period and remission period in controls of patients, keratin, albumin, lipid levels, protein excretion in spot urine examination, 24 hour proteinuria levels in urine, number of thrombocyte, sedimentation and C-reactive protein tests, total 4 mL peripheral blood were taken into 2 citrate tube. Total 4 mL peripheral blood was taken to the 2 citrate tube from healthy volunteers with consent form. The blood samples were kept in -80 0C following plasma separation in Dr. Behcet Uz Children's Hospital Hematology Laboratory. Following the completion of sample collection, samples were investigated by using Thrombin Generation Kits. Results: When the properties of the patients with nephrotic syndrome were evaluated, 33 patients were with their diagnosis previously and they were following up patients. During consultancy, 2 patients were newly diagnosed. Average disease time was determined as 74 months (6-204 months). According to classification based on treatment response of patients, 11 patients (%31.4) with nephrotic syndrome characterized with attacks, 21 patients (%60.0) with steroid dependent nephrotic syndrome, 3 patients (%8.6) steroid resistant nephrotic syndrome were determined. When demographic properties of patients were evaluated, there is no additional disease, thromboembolism histories or coagulopathy histories in their family were not determined. Thrombin generation time parameters among groups were evaluated separately.