Farklı egzersiz çeşitlerinin kuadriseps femoris kasının oksijen saturasyonu üzerine etkisi
The effect of different exercise types on the oxygen saturation of the quadriceps femoris muscle
  1. Tez No: 777804
  2. Yazar: HİLAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada sağlıklı sedanter ve aktif bireylerde farklı egzersiz türlerinin kuadriseps femoris kasının oksijen saturasyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 16 aktif spor yapan erkek (25,813,73 yıl, VKİ: 23,12 kg/m2), 14 sağlıklı sedanter erkek birey (23±3 yıl, VKİ: 22,26 kg/m2) dahil edildi. Grupların kuadriseps femoris kasına yönelik yapılan 5 farklı egzersiz; izometrik, izotonik, eksentrik, statik germe ve denge koordinasyon egzersizleri öncesi, sırasında ve toparlanmada kas oksijen saturasyonları yakın kızılötesi spektroskopi (MOXY) cihazı ile ölçüldü ve karşılaştırıldı. Verilerin normalliği incelenirken Kolmogorov Smirnov testi, 2 grup Bağımsız Örneklem T Testi ile karşılaştırıldı. Tüm egzersizler için ölçülen kas saturasyon (%) değerlerinin normal dağılım varsayımı sağlandığı için ANOVA testi kullanıldı, post-hoc karşılaştırmalar Bonferroni testi yapıldı. Tüm bireylerde yapılan kas oksijen saturasyon ölçümlerinde sırasıyla eksentrik, germe ve izometrik egzersizlerde saturasyon azalmış bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the effects of different exercise types on the oxygen saturation of the quadriceps femoris muscle in healthy sedentary and active individuals. Sixteen active sports men (25.813.73 years, BMI: 23.12 kg/m2) and 14 healthy sedentary male individuals (23±3 years, BMI: 22.26 kg/m2) were included in the study. 5 different exercises for the quadriceps femoris muscle of the groups; Muscle oxygen saturations were measured and compared with a near-infrared spectroscopy (MOXY) device before, during and after the isometric, isotonic, eccentric, static stretching and balance coordination exercises. While examining the normality of the data, Kolmogorov Smirnov test was compared with 2 groups The Independent Sample T Test. Since the assumption of normal distribution of measured muscle saturation (%) values for all exercises was provided, the ANOVA test was used, post-hoc comparisons were made using the Bonferroni test. In muscle oxygen saturation measurements made in all individuals, saturation was found to be decreased in eccentric, stretching and isometric exercises, respectively (p0.05).