Omuz MR görüntülemelerinde rotator manşet yırtığı saptanan hastalarda anatomik ölçümlerin prediktif açıdan incelenmesi
Predictive measurements of anatomical measurements in patients with rotator cuff tear detected on shoul MR imaging examination from perspective
  1. Tez No: 777808
  2. Yazar: ÇAĞRI ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRHAN OKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Rotator manşet yırtklarının (RMY) etyolojisi multifaktoriyeldir. Bu faktörler intirinsik, ekstrinsik ve travmatik olabilmektedir. Literatürde rotator manşet yırtıklarının nedenlerini araştıran çok sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmalarda lateral akromial açı, akromial indeks ve kritik omuz açısı gibi oran ve açılar ölçülmüş olup bunların RMY ile ilişkisi sorgulanmıştır. Bu değerler dışında çalışmamızda litaratürde daha önce bahsedilmemiş olan 'subakromial indeks' olarak tariflediğimiz ölçümümüzü gerçekleştirdik. Çalışmamızda bu dört ölçüm değerinin spesifite ve sensitivite oranlarının bulunmasını hedefledik. 2013-2021 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurmuş 35-60 yaş arasındaki hastaların omuz manyetik rezonans (MR) görüntülerine ve raporlarına ulaşıldı. Belirtilen tarihler arasında çekilmiş 500 omuz MR görüntüsü tarandı. Hastalar MR, direkt görüntüleme ve radyoloji raporları üzerinden yapılan incelemeler sonucu rotator manşet yırtığı olan [(RMY (+)] ve olmayan [RMY(-)] olarak iki gruba ayrıldı. Rotator manşet yırtığı olan hastalarda akromial indeks, kritik omuz açısı, lateral akromial açı ve subakromial indeks ölçümleri yapıldı. Aynı parametreler kontrol grubunda da ölçülerek vaka kontrol çalışması yapılması adına istatistiksel olarak incelendi. İstatistiksel olarak RMY(-) kişiler ile RMY(+) hastalar arasında yaş (p47 yıl ise (p0.58 ise (p=0.009, duyarlılık %60, özgüllük %63), kritik omuz açısı değeri >30.55 ise (p=0.006, duyarlılık %59, özgüllük %63), subakromial indeks değeri
Özet (Çeviri)
The etiology of rotator cuff tears (RCT) is multifactorial. These factors can be intrinsic, extrinsic and traumatic. There are many studies in the literature investigating the causes of rotator cuff pathologies. In studies, ratios and angles such as lateral acromion angle, acetabular index and critical shoulder angle were measured and their relationship with RCT was questioned. Apart from these values, we performed our measurement, which we defined as the subacromial index, which has not been mentioned before in the literature. In our study, we aimed to find the specificity and sensitivity ratios of these four measurement values. Shoulder magnetic resonance (MR) images and reports of patients aged 35-60 years who applied to Kırıkkale University Medical Faculty Hospital between 2013-2021 were accessed. 500 shoulder MR images taken between the specified dates were scanned. The patients were divided into two groups as [(RCT (+)] and non-[RCT(-)]) with rotator cuff tear as a result of the examinations performed on MRI, direct imaging and radiology reports. In patients with rotator cuff tear, acromial index, critical shoulder angle, lateral acromial angle and subacromial index measurements were made. The same parameters were also measured in the control group and statistically analyzed to make a case control study. Statistically, age (p47 years (p0.58 (p= 0.009, sensitivity 60%, specificity 63%), critical shoulder angle value >30.55 (p=0.006, sensitivity 59%, specificity 63%), subacromial index value