Grafen oksit uygulamalarının biber (Capsicum annuum L.)'de tuz stresine karşı etkileri
Effects of graphene oxide applications against salt stress in pepper (Capsicum annuum L.)
- Tez No: 777820
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇAĞLAR KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma grafen oksit uygulamalarının biber (Capsicum annuum L.)'de tuz stresine karşı etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, bitkisel materyal olarak Buğra F1 ve Vezir F1 (Capsicum annuum L.) çeşitleri kullanılmıştır. Grafen oksit (GO) çözeltileri biber fidelerine 0, 25, 50, 100, 150 mg/ml dozlarında kökten ve yapraktan uygulanmıştır. Fide dikiminden itibaren birinci hafta tüm bitkiler çeşme suyu ile sulanmıştır. Sonraki hafta tüm tuz seviyelerindeki bitkiler iki kez 25 mM NaCl solüsyonu ile sulanarak bitkilerin tuza alışmaları sağlanmıştır. Daha sonra farklı tuz seviyelerindeki bitkiler deneme sonuna kadar her sulamada 180 ml/bitki 0, 25, 50, 75 ve 100 mM NaCl solüsyonları ile sulanmıştır. Araştırmada bitki boyu (cm), gövde kalınlığı (mm), boğum sayısı (adet), boğum uzunluğu (cm) klorofil miktarı (SPAD), yaprak kuru madde miktarı (%), yaprak alanı (cm2), yaprak sayısı (adet), kök uzunluğu (cm), kökte kuru madde (%), yaprak L değeri, hue değeri ve kroma değerleri belirlenmiştir.Araştırmada, kullanılan biber (Capsicum annuum L. cv. Buğra ve Vezir) çeşitlerinde ölçülen bitki boyu (cm), gövde kalınlığı (mm), boğum sayısı (adet), boğum uzunluğu (cm) klorofil miktarı (SPAD), yaprak kuru madde miktarı (%), yaprak alanı (cm2), yaprak sayısı (adet), kök uzunluğu (cm), kökte kuru madde miktarı (%), L değeri, hue değeri ve kroma değerlerinde uygulanan tuz konsantrasyonu arttıkça kontrole göre azalttığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte GO uygulamalarının tuzun zararlı etkilerini hafiflettiği tespit edilmiştir. Genel olarak incelenen parametreler çeşide, NaCl konsantrasyonu ve GO dozuna bağlı olarak değişmiştir. Biber çeşitlerinde yapılan araştırmada NaCl stresine karşı GO uygulamalarının etkisiyle en yüksek bitki boyu 25 mg/ml GO dozunda 15.73 cm olarak belirlenmiştir. Gövde kalınlığının en yüksek değeri 4.53 mm olarak 100 mg/ml GO dozunda belirlenmiştir. Boğum sayısı ise en yüksek değer 25 mg/ml GO dozunda 5.93 adet olarak tespit edilmiş, boğum uzunluğu ise 75 mg/ml GO dozunda 4.03 cm olarak belirlenmiştir. Klorofil miktarının en yüksek değeri 42.98 SPAD olarak 100 mg/ml GO dozunda tespit edilmiştir. Yaprak alanının en yüksek değer ise 15.95 cm2 olarak 25 mg /ml GO dozunda ölçülmüştür. Tuz stresi altında yetiştirilen biberde GO uygulamalarının incelenen parametrelerin tamamına pozitif etki ettiği, artan NaCl konsantrasyonlarının bitki büyüme parametrelerine negatif etki ettiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak tuz stresinin bitki büyüme parametereleri üzerindeki olumsuz sonuçları GO uygulamasıyla azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the Effects of Graphene Oxide Application in Pepper Under Salt Stress (Capsicum annuum L.) In the research, Bura F1 and Vezir F1 (Capsicum annuum L.) cultivars were used as plant material. Graphene oxide (GO) solutions were applied to pepper seedlings from roots and leaves at doses of 0, 25, 50, 100, and 150 mg/ml. The seedlings were irrigated with normal water for 1 week before starting the salt (NaCl) applications. Afterwards, they were watered with a 25 mM salt solution for 1 week (2 times) in order to acclimate the seedlings in the study. Afterwards, the seedlings were watered at concentrations of 0, 25, 50, 75, and 100 mM at 180 ml/plant twice a week until the end of the study. In the study, plant height (cm), stem thickness (mm), number of knots (n), knot length (cm), amount of chlorophyll (SPAD), amount of leaf dry matter (%), leaf area (cm2), number of leaves (n), root length (cm), root dry matter (%), L value (cm), hue value (cm), and chroma values were determined. In the study the plant height, stem thickness (mm), node number (pieces), node length (cm), chlorophyll content (SPAD), leaf dry matter ratio (%), leaf area (cm2), the number of leaves (pieces), root length (cm), the amount of dry matter in the root (%), L values, hue values and chroma values measured in the pepper varieties (Capsicum annuum L. cv. Buğra ve Vezir) used decreased as the applied salt concentration increased compared to the control. However, it has been determined that GO applications alleviate the harmful effects of salt. In general, the parameters examined varied depending on the variety, NaCl concentration and GO dose. In the research conducted on pepper varieties, the highest plant height was determined as 15.73 cm at 25 mg/ml GO dose with the effect of GO applications under NaCl stress. The highest value of stem thickness was determined as 4.53 mm at 100 mg/ml GO dose. The highest value of node number was determined as 5.93 at 25 mg/ml GO dose, and the highest value of node length was determined as 4.03 cm at 75 mg/ml GO dose. The highest value of chlorophyll content was determined as 42.98 SPAD at 100 mg/ml GO dose. The highest value of the leaf area was determined as 15.95 cm2 at 25 mg/ml GO dose. It was determined that GO applications had a positive effect on all of the investigated parameters in pepper grown under salt stress. Increasing NaCl concentrations caused a decrease in plant growth. Increasing NaCl concentrations caused a decrease in plant growth. Correspondingly, GO doses applied against salt stress showed positive effects in pepper. As a result, the negative effects of salt stress on plant growth parameters were reduced by GO application.