2. trimester maternal östriol düzeyinin ileri term, postterm gebelikler için öngörü değeri
Predictive value of the 2nd trimester maternal estrol level for late term, postterm pregnancy
  1. Tez No: 777819
  2. Yazar: ECE SEVİN ÇUKUROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Gebelik süresi perinatal sonuçları etkileyen önemli bir faktördür. Konu ile ilgi ağırlıklı olarak preterm doğum üzerine yoğunlaşmış olsa da postterm gebelik de artmış neonatal mortalite ve morbidite ile ilişkilidir. Postterm gebeliklerin etyolojisi net bir şekilde ortaya konulamamıştır fakat maternal veya fetal genetik etki, hormonların fetal üretimindeki kusurları, düşük östriol seviyeleri etkili olabilmektedir. Çalışmamızda ileri term ve postterm gebelik gelişiminde ikinci trimester maternal estriol seviyesinin öngörü değeri araştırılmıştır. Gereç Yöntem: Çalışmamızda Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Araştırma Hastanesi'nde ileri term ve postterm tanısıyla doğumu gerçekleştirilmiş olan gebeler retrospektif şekilde ele alınarak çalışma grubu oluşturulmuştur. Gestasyonel yaş hesaplaması hastaların son adet tarihi ve erken hafta gebelik ultrason ölçümlerine göre yapılmıştır. Çalışma haziran 2022 ocak 2018 yılları arasında, çalışma dahil edilme kriterlerini karşılayan, hastanemizde üçlü tarama testi yapılmış 285 gebe üzerinden gerçekleştirilmiştir. Hastaların ikinci trimester maternal estriol düzeyi üçlü tarama testinden alınmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılarak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The duration of pregnancy is an important factor affecting perinatal outcomes. Although the focus is on preterm birth, postterm pregnancy is also associated with increased neonatal mortality and morbidity. The etiology of postterm pregnancies has not been clearly revealed, but maternal or fetal genetic effects, defects in fetal production of hormones, and low estriol levels may be effective. In our study, the predictive value of second trimester maternal estriol level in the development of late term and postterm pregnancy was investigated. Material Method: In our study, pregnant women who were delivered with the diagnosis of late term and postterm in Etlik Zübeyde Hanım Gynecology and Obstetrics Training and Research Hospital were evaluated retrospectively and the study group was formed. Gestational age was calculated according to the last menstrual date and early week pregnancy ultrasound measurements. The study was carried out on 285 pregnant women who met the inclusion criteria and had triple screening test performed in our hospital between June 2022 and January 2018. The second trimester maternal estriol levels of the patients were obtained from the triple screening test. The data was completed by transferring to IBM SPSS Statistics 23 program.