Lokalize prostat kanserinde aktif izlem kriterlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of various active surveillance protocols in prostate cancer
  1. Tez No: 777826
  2. Yazar: KAYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KARADENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç Prostat kanserinde son dekatta popülarite kazanmış olan aktif izlemde amaç hastaların küratif tedavi şansını kaybetmeden aşırı veya gereksiz tedavi edilmiş hasta sayısını azaltmaktır. Çalışmamızda prostat kanseri (PCa) tanısıyla radikal retropubik prostatektomi (RRP) uygulanmış hastalar, literatürde önerilen farklı aktif izlem protokollerine göre retrospektif olarak incelenerek, kriterlerin uygulanabilirliği değerlendirildi. Yöntem Kliniğimizde 2000-2009 yılları arasında PCa tanısıyla RRP uygulanmış ve kayıtları yeterli olan 211 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastaların preoperatif uygun serum prostat spesifik antijen (PSA) düzeyi, klinik evre ve biopsideki gleason skoru özellikleri dikkate alınarak üç farklı aktif izlem protokolü (D'Amico, Klotz, Soloway) için uygun olanlar ayrı ayrı belirlendi. Patoloji sonuçlarına göre yüksek gleason skoru(gleason skor ≥7), extrakapsuller yayılım (EKY), seminal vezikül(SVT) ve/veya Lenf Nodu tutulumu (LNT) araştırılarak protokollerin yanlış sınıflandırma oranları saptandı.Yanlış sınıflandırılan gruplar biyokimyasal nüks(BKN) ve prostata bağlı ölüm açısından değerlendirildi. Bulgular Değerlendirmeye alınan RRP yapılmış 211 hastadan sırasıyla 108 (%51,1)'i, 118 (%55,9)'i ve 137 (%64,9)'si D'Amico, Klotz ve Soloway kritelerine göre uygun olarak tesbit edildi. Aktif izlem protokollerine göre gruplandırılan hastaların histopatolojik sonuçları değerlendirildiğinde D'Amico, Klotz ve Soloway gruplarında sırasıyla EKY %16,9-% 20,3-%23,4, SVT %4,7- %4,2-%5,1, LNT %0- %0,8-%0,7, gleason skoru≥7 %36,1-%37,8-%40 olarak tespit edildi. Yanlış sınıflandırma oranları ise sırasıyla %42,4- %46,5 ve %47,4 olarak saptandı. Yanlış sınıflandırılan gruplarda BKN oranları sırasıyla %15,2, %16,7 ve %15,4 olup, kriterleri karşılayanlara göre bu oranlar yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamsızdı(p>0,05). Prostata bağlı ölüm oraları ise sırasıyla %0,92, %1,69 ve %1,45 olup olguların tümü yanlış sınıflandırılan gruplardaki hastalardı. Sonuç Çalışmamızda prostat kanserinde aktif izleme alınacak hasta seçimi için D'Amico kriterlerinin en az yanlış sınıflandırma oranına sahip olduğu görülmektedir. Bununla birlikte gerek protokole uygun hasta sayısının az olması gerekse de tanı konulduğu anda radikal tedavi gerektiren hasta oranının yüksek olması aktif izlemin mevcut kriterlerle uygulanabilirliğini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introductıon And Objectıves The aim of popularized surveillance protocols for prostate cancer in last decade, is to reduce number of patients who were either overtreated or unnecessarily treated without losing chance of curative treatment. We evaluated feasibility of proposed criteria for active surveillance by comparing patients who underwent radical retropubic prostatectomy (RRP) for prostate cancer with regard to different active surveillance protocols in literature. Methods 211 patients who underwent RRP for prostate carcinoma with adequate follow-up between 2000-2009 were included in study. Patients were classified in 3 different active surveillance protocols (D Amico, Klotz, Soloway) according to preoperative PSA value, clinical stage and gleason score reported in biopsy specimen. Rates of erroneous classification of protocols were determined with regard to high gleason score ≥7, extracapsular extension (ECE), seminal vesicle (SVI) and/or lymph node involvement (LNI) reported in final pathology. Misclassified groups were evaluated with regard to biochemical relapse (BCR) and prostate caused death. Results In the 211 RRP patients, 108 (51,1%) were suitable for D Amico criteria; 118 (55,9%) were suitable for Klotz criteria and 137 (64,9%) were suitable for Soloway criteria. When histopathologic results were evaluated, ECE rates were 16,9%, 20,3% and 23,4%; SVI rates were 4,7%, 4,2%, 5,1%; LNI rates were 0%, 0,8%, 0,7% and gleason score rate ≥7 were 36,1%, 37,8%, 40% for D Amico, Klotz and Soloway criteria consecutively. Misclassification rates were as 42,4%, 45,7% and 47,4% respectively. BCR was %15,2, %16.7 and %15,4 in misclassified groups respectively, these scores were higher than the scores of the groups which meet criterias, but was statistically nonsignificant (p>0,05). Prostate caused death percentages were %0,92, %1,69 and %1,45 respectively, all of the cases were in the misclassified groups. Conclusıons In this study, D Amico criteria have least misclassification rate for determining patients in the active surveillance protocol. However, as the number of patients suitable for the protocol is rather low and the higher rate of patients who necessitate radical treatment at the time of diagnosis, restrict the feasibility of active surveillance with the use of present criteria.