Trigonometric series solution for analysis of composite laminated plates
Kompozit lamina levhaların analizi için trigonometrik serisi çözümü
- Tez No: 777898
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, simetrik dikdörtgen lamine kompozit plakaların statik eğilme ve serbest titreşimleri yeni bir trigonometrik seri genişletme tekniği ve sonlu elemanlar analizi kullanılarak incelenmiştir. Kirchhoff (Klasik Lamine Plaka) plaka teorisi, hem eğilme hem de serbest titreşim problemlerinin analitik formülasyonunda uygulanmaktadır. Orta düzlem yer değiştirmesi, sınır koşullarının tam olarak karşılanmasına izin veren bir dizi trigonometrik şekil fonksiyonuna genişletilir. Statik bükme durumunda, Rayleigh-Ritz yönteminin uygulanması, trigonometrik serilerin katsayıları için doğrusal bir sisteme yol açar. Serbest titreşimler için, Rayleigh-Ritz yaklaşımıyla bağlantılı olarak enerji fonksiyonelinin minimizasyonu, bir özdeğer problemiyle sonuçlanır. Hem eğilme hem de serbest titreşimler için sonlu eleman modelleri, birinci dereceden kesme deformasyon teorisini içeren plaka elemanlar vasıtasıyla oluşturulur. Basit destekli ve tam kenetlenmiş kompozit plakaların yanı sıra tek serbest ve üç kenetlenmiş kenarlı bir kompozit plaka için sayısal sonuçlar üretilir. Geliştirilen trigonometrik seri tekniği, sonlu eleman analizlerinin sonuçlarıyla karşılaştırmalar yapılarak doğrulanır. Sunulan sayısal sonuçlar, geometrik parametrelerin, sınır koşullarının ve kompozit plaka istifleme sırasının sapma, düzlem içi gerilmeler, doğal frekanslar ve mod şekilleri üzerindeki etkilerini göstermektedir. Önerilen yöntem, hızlı yakınsama sağlar, hesaplama verimliliğine sahiptir ve katmanlı kompozit yapıları içeren tasarım ve optimizasyon çalışmalarında faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, static bending and free vibrations of symmetric rectangular laminated composite plates are examined by using a new trigonometric series expansion technique and finite element analysis. Kirchhoff (Classical Laminated Plate) plate theory is applied in the analytical formulation of both bending and free vibration problems. Mid-plane displacement is expanded into a series of trigonometric shape functions, which allow exact satisfaction of the boundary conditions. In the case of static bending, application of the Rayleigh-Ritz method leads to a linear system for the coefficients of the trigonometric series. For free vibrations, minimization of the energy functional in conjunction with the Rayleigh-Ritz approach results in an eigenvalue problem. Finite element models for both bending and free vibrations are constructed by means of plate elements that incorporate first-order shear deformation theory. Numerical results are generated for simply-supported and fully-clamped composite plates as well as for a composite plate with a single free and three clamped edges. The trigonometric series technique developed is verified by comparisons to the outcomes of the finite element analyses. Presented numerical results illustrate the effects of geometrical parameters, boundary conditions, and composite plate stacking sequence on deflection, transverse stresses, natural frequencies, and mode shapes. The proposed method leads to rapid convergence, possesses computational efficiency, and could be useful in design and optimization studies involving laminated composite structures.