Meteorolojik kuraklığın ve trendinin değerlendirilmesi: Aras ve Çoruh havzaları örneği
Evaluation of meteorological drought and its trend: The case of Aras and Çoruh basins
- Tez No: 777897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİRE GÖKSU SOYDAN OKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Aras ve Çoruh Havzalarının meteorolojik kuraklık analizi yapılmıştır. Meteorolojik kuraklığın belirlenmesinde havza sınırları içinde bulunan meteoroloji gözlem istasyonlarında 1969-2020 yılları arasında ölçülen 52 yıllık yağış ve sıcaklık verileri kullanılmıştır. Kuraklık analizinde sadece yağış verilerine dayalı Standartlaştırılmış Yağış Indeksi (SYİ) ve yağış verisi yanında potansiyel evapotranspirasyon verisini kullanan Keşif Kuraklık Indeksi (KKİ) yöntemlerinden yararlanılmıştır. İki farklı kuraklık yöntemiyle de kurak- yağışlı dönem oluşma yüzdeleri hesaplanmış ve farklı kuraklık sınıflarının meydana gelme yüzdeleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, kuraklığın karakteristik özellikleri olan en kurak dönem ait süre, şiddet ve büyüklük parametreleri hesap edilmiştir. Bunun yanında, iki farklı meteorolojik kuraklık yöntemiyle 3-, 6-, 9- ve 12- aylık zaman periyotlarında elde edilen kuraklık indis değerlerinin trendi grafiksel bir yöntem olan Yenilikçi Şen Yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, meteorological drought analysis of Aras and Çoruh Basins was made. In determining meteorological drought, 52 years of precipitation and temperature data measured between 1969 and 2020 at meteorological observation stations located within the borders of the basin were used. In the drought analysis, Standardized Precipitation Index (SPI) based on precipitation data and Reconnaissance Drought Index (RDI) methods, which use potential evapotranspiration data as well as precipitation data, were used. With two different drought methods, the percentages of occurrence of dry-rainy periods were calculated, and the percentages of occurrence of different drought classes were evaluated. In addition, the duration, intensity, and magnitude parameters of the driest period, which are the characteristic features of drought, were calculated. In addition, the trend of drought index values obtained in 3-, 6-, 9- and 12-month periods with two different meteorological drought methods was determined by the Innovative Trend Analysis (ITA), a graphical method.