COVİD-19 pandemisi dönemi İzmir'de üniversite öğrencilerinin açık ve yeşil alan kullanımlarının incelenmesi
Investigation of university students' use of open and green space in İzmir during the COVİD-19 pandemic period
- Tez No: 777900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERAL GEÇER SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Salgınlar ve pandemiler tarih boyunca dünyayı, özellikle şehirleri ve kentsel alanları etkilemiştir. 2019 yılından beri ise Covid-19 pandemisini deneyimlemekteyiz. Pandeminin başlangıcından itibaren karantina prosedürleri ve mekansal önlemler hem evlerimizdeki yaşam alanlarını hem de kentte alanlarımızı kullanma şeklimizi etkiledi. Bu araştırmada, özellikle kentsel kamusal alanlarda değişimlere neden olan mekansal deneyimler, tarih boyunca yaşanan salgınlar ve pandemiler ışığında incelenmiştir. Covid-19 pandemisinin, kentsel mekânın dönüşümü boyutunda bir sonraki soruyu da beraberinde getireceğine inanıyoruz. Gelecekteki dönüşümleri izleyebilmek ve yönlendirmek için salgın ve pandemilerin kısa tarihi derlenmiş olup kentlerde 2019 yılından itibarenCovid-19 pandemisi ile meydana gelen değişimler incelenmiştir. Bununla birlikte bu çalışmanın asıl odak noktasını tam kapanma döneminde İzmir'de yaşayan üniversite öğrencilerinin açık ve yeşil alan kullanım alışkanlıkları oluşturmaktadır. Çalışmanın ele aldığı dönem içerisinde 18-22 yaş aralığında üniversite öğrenimi görmekte olan öğrencilerin açık ve yeşil alanlar kapsamında kullanım alışkanlıkları ile ilgili anket ve derinlemesine görüşmelerden oluşan karma bir yöntem kullanılarak belirlenmeye çalışılmış ve çalışmada açık ve yeşil alan standartları tekrar ele alınırken belli bir yaş grubunun ihtiyaçlarının açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada pandemi döneminde halen eğitimine devam eden farklı üniversitelerden 20 öğrenci ile görüşmeler yapılmış ve niteliksel veriler toplanarak durum değerlendirmesi olarak kurgulanmıştır. Öğrenciler, pandemi döneminde hem mahallelerinde bulunun açık ve yeşil alanları hem de kent parklarını tercih etmişlerdir. Pandemi öncesine göre pandemi döneminde mahalle parklarının kullanım sıklıklarında artışlar gözlemlenmiştir. Ancak pandemi sonrasında özellikle mahalle parklarının kullanım sıklıklarında azalmalar görülmüştür. Bunun nedeni ise mahalle parklarının öğrencilerin taleplerini tam olarak karşılayamaması, işlevsel olarak yetersiz olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Epidemics and pandemics have affected the world, especially cities and urban areas, throughout history. Since 2019, we have been experiencing the Covid-19 pandemic. Since the beginning of the pandemic, quarantine procedures and spatial measures have affected both the living spaces in our homes and the way we use our spaces in the city. In this research, spatial experiences that cause changes, especially in urban public spaces, are examined in the light of epidemics and pandemics throughout history. We believe that the Covid-19 pandemic will raise the next question in terms of the transformation of urban space. In order to monitor and guide future transformations, a brief history of epidemics and pandemics has been compiled and the changes that have occurred in cities with the Covid-19 pandemic since 2019 have been examined. However, the main focus of this study is the open and green space usage habits of university students living in İzmir during the full closure period. During the period covered by the study, it was tried to be determined by using a mixed method consisting of questionnaires and in-depth interviews about the usage habits of the students between the ages of 18-22 within the scope of open green spaces. intended to be removed. In the study, interviews were conducted with 20 students from different universities who are still continuing their education during the pandemic period, and qualitative data were collected and structured as a situation assessment. During the pandemic period, students preferred both open and green spaces in their neighborhoods and city parks. Compared to before the pandemic, the frequency of use of neighborhood parks increased during the pandemic period. However, after the pandemic, especially the frequency of use of neighborhood parks decreased. The reason for this is that the neighborhood parks cannot fully meet the demands of the students and are functionally inadequate.