Pandeminin sağlık sektöründe iş kazalarına etkisi: Üniversite hastanesinde karşılaştırmalı bir analiz
The impact of the pandemic on occupational accidents in the health sector: A comparative analysis in an university hospital
  1. Tez No: 911794
  2. Yazar: İSMAİL KÜRŞAT BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE ASLI DAVAS ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2019-2022 yılları arasında sağlık çalışanlarının geçirdiği iş kazalarının, COVID-19 pandemisi öncesinde, sırasında ve sonrasındaki değişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ana odak noktası, sağlık çalışanlarının geçirdiği iş kazalarını ve pandeminin iş kazalarının sayısı, türleri ve sıklığı üzerindeki etkilerini belirlemek ve analiz etmektir. Araştırma, retrospektif bir tasarım ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, hastanenin iş sağlığı ve güvenliği biriminde tutulan kaza bildirim formlarından elde edilmiştir. Araştırma kapsamındaki iş kazaları, pandeminin üç farklı dönemi (pandemi öncesi (2019), pandemi süreci (2020-2021) ve pandemi sonrası(2022)) dikkate alınarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25.0 ve JASP programları kullanılmıştır. İş kazalarının yıllar içindeki dağılımını ve bu kazaların sağlık çalışanlarının sosyodemografik özelliklerine göre dağılımını anlamak amacıyla tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, t-testleri ve ANOVA analizleri uygulanmıştır. Ayrıca, iş kazalarının türlerine göre farklılaşmalar da karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. 2019-2022 yılları arasında iş kazalarının genel seyri incelendiğinde, toplam 228 iş kazası ve %3,4 genel iş kazası oranı rapor edilmiştir. Pandemi öncesi dönem olan 2019 yılında iş kazası sayısı 71 olup kaza oranı %6,1 iken, pandemi sürecinde 2020'de bu sayı 24'e ve oran %1,4'e düşmüştür. 2021'de iş kazası sayısı 49 ve oran %2,8 yükselmeye başlamış ve pandemi sonrası 2022'de ise yeniden artış göstererek kaza sayısı 84 ve oran %4,2 olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the changes in occupational accidents experienced by healthcare workers at İzmir Demokrasi University Buca Seyfi Demirsoy Training and Research Hospital between 2019 and 2022, focusing on the periods of COVID-19 pandemic. The primary focus of the study is to determine the impact of the pandemic on the number, types, and frequency of occupational accidents, and to analyze how these effects reflected on healthcare workers. The research was conducted using a retrospective design. The data were obtained from accident reporting forms maintained by the hospital's occupational health and safety unit. The occupational accidents analyzed in this study were examined in three distinct periods: pre-pandemic (2019), pandemic (2020-2021), and post-pandemic (2022). Data analysis was conducted using SPSS 25.0 and JASP software. To examine the distribution of occupational accidents across the years and their association with the sociodemographic characteristics of healthcare workers, descriptive statistics, chi-square tests, t-tests, and ANOVA were employed. In addition, differentiations according to the types of occupational accidents were also evaluated comparatively. When the general course of occupational accidents between 2019 and 2022 was analyzed, a total of 228 occupational accidents and an overall occupational accident rate of 3.4% were reported. In 2019, the pre-pandemic period, the number of occupational accidents was 71 and the accident rate was 6.1%, while this number decreased to 24 and the rate decreased to 1.4% in 2020 during the pandemic. In 2021, the number of occupational accidents started to increase to 49 with a rate of 2.8% and in 2022, the number of accidents increased again to 84 with a rate of 4.2%.