Sakarya ili ve çevresinde çiğ naturel fındıklarda maya, küf tespiti ve HPLC yöntemi ile aflatoksin tiplerinin araştırılması
Investigation of aflatoxin types by yeast, mold detection and HPLC method in raw natural hazelnut in Sakarya and its surroundings
- Tez No: 777954
 - Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIRIM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada Sakarya ili ve çevresinde yetiştirilen fındıklarda aflatoksin varlığının incelenmesi, bu tespitte kullanılan iki temel yöntemin karşılaştırılması amaçlanmıştır. İhraç edilen ham doğal fındıklarda küf ve maya varlığını gösteren aflatoksin tayini sıklıkla HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi) yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Ancak klasik yöntemle aflatoksin varlığının teyit edilmesi genellikle uygulanmamaktadır. Bu amaçla 102 örnek için HPLC yönteminin yanısıra klasik besi yeri yöntemi ile yapılan çalışmamızda, Dikloran Gliserol Agar (DG 18) besiyerine yapılan ekimlerin 74'ünde (%72,54) üreme tespit edilmiştir. İstatistiksel olarak en sık görüleni Penicillium spp.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the presence of aflatoxin in hazelnuts grown in and around Sakarya province and to compare the two basic methods used in this determination. Determination of aflatoxin, which indicates the presence of mold and yeast in exported raw natural hazelnuts, is often performed using HPLC (High Performance Liquid Chromatography) method. However, confirmation of the presence of aflatoxin by the classical method is not generally applied. For this purpose, in our study performed with HPLC method for 102 samples, as well as with the classical medium method, growth was detected in 74 (72.54%) of the sowings made on Dichloran Glycerol Agar (DG 18) medium. Statistically the most common Penicillium spp.