1. basamak sağlık kuruluşlarında sağlık çalışanlarına yönelik şiddet: Tekirdağ örneği
Violence against health workers in primary health care: Tekirdağ province example
- Tez No: 777967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFÜ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Şiddet olgusu çağımızın en büyük toplumsal sorunlarından biridir. Çok geniş bir çalışma alanı bulunan sağlık kuruluşlarında ise şiddet görülme sıklığı diğer kurumlara göre oldukça fazladır. Hastaların yakınlarını kaybetmesi sonucu üzüntü yaşamaları, tedavi sırasında yaşadığı zorluklar sağlık kurumlarında şiddetin daha fazla görülmesine neden olmaktadır. Sağlık çalışanlarının, zor şartlar altında çalışması stresin artmasına, tahammülün azalmasına neden olmakta, hasta ve sağlık çalışanı arasındaki empati yoksunluğu şiddete ortam hazırlamaktadır. Günümüzde şiddeti etkileyen çok fazla unsur olduğu görülmüştür. Yaşanılan toplum, kültür, töreler, eğitim seviyesi, biyolojik nedenler gibi şiddeti etkileyen pek çok faktör vardır. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi, sağlık çalışanlarında şiddetin görülme sıklığı ve şiddeti etkileyen faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence is one of the biggest social problems of our time. In healthcare institutions, which have a wide range of study areas, the frequency of violence is significantly higher than in other institutions. Losing loved ones and the difficulties experienced during treatment are some of the reasons why violence is more prevalent in healthcare institutions. Health workers work under difficult conditions under stress and that reduces tolerance and creates a lack of empathy between patients and health workers, which creates an environment for violence. In recent years, it has been seen that there are many factors that affect violence, such as the society in which we live, culture, customs, education level, and biological causes. This study examines the prevention of violence against healthcare workers, the frequency of violence among healthcare workers, and the factors that affect violence.