Anthropomorphism in animal rights movement and fiction in the 19th and early 20th century
19. ve 20.yy. başlarında hayvan hakları hareketi ve romanlarında antropomorfizm
- Tez No: 777966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ÖZGE ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Elizabeth Phelps ve Anna Sewell hayvanları edebiyatın konusu yaparak okuyucularına farklı bir bakış acısı getirmek istemişlerdir ve de başarmışlar. Anna Sewell'in yazdığı Black Beauty (Siyah Güzellik) okuyucusuna, bir atın otobiyografik yolculuğunu ve bu yolculukta insan ırkı tarafından uğradığı farklı türdeki şiddeti ve yine insan ırkından aldığı sevgiyi kendi Beauty'nin kendi ağzından direk aktarıldığı antropomorfik bir kitaptır. Sewell baş karakter olarak bir atı seçer, çünkü 19yy'da hayvanların nasıl zulme uğradığına yakinen şahit olmuş bir yazardır. Küçükken yaralanıp, yürüme kabiliyetinin azalması da onu atlara daha yakın kılmış, ulaşımını atlarla sağlayarak, hem onlara sempati duymuş hem de böyle bir sempati duygusunu çocuklara aktarmak istemiş, bu yüzden Beauty aslında çocuklar için yazdığı bir kitap olsada, kitap yetişkinlerin beğenisi kazanmış ve bugün çok satanlar olarak yerini çoktan aldı. Günümüz de hayvanlara yapılan zulüm kurumlarla ve bazı hayvan sahipleri ile sınırlı değil. Bilim dünyası geçmişten, günümüze hala hayvan deneylerine devam etmektedir. Elizabeth Phelps romanı Trixy, A Novel (Trixy, Bir Roman) hayvan deneylerinin yapıldığı yasal olmayan bir lâboratuvarı ve deney hayvanlarını ele alır. Baş kahramanları Trixy ve Caro kaçırılır ve deney hayvanı olarak satılır. Caro'nun sahibi Miriam laboratuvara ve orada doktor olan evlenmek istediği sevgilisine dava açar. Elizabeth sevginin her boyutunu okuyucuya aktarır. Hangi sevgi gerçek olmalı? Kitapta hayvan aşkı, insan aşkı, doktor ve meslek aşkını birbiriyle kesişen yollara çıkar. Okuyucu bu sevgi üçgeninde hayvan hakları için aşkından bile vazgeçen bir kadının savaşını okur. Her iki kitapta çağının ötesine geçip, günümüzü etkilemeyi başarmışlar. Hala bile kaçak hayvan deneyleri devam etmekte, hayvana yapılan işkence her toplumda görülmektedir. Ne yazık ki çıkan yasalar ve kurumlaşan kurumlar bu zulmü durdurmaya yetmemektedir.
Özet (Çeviri)
Elizabeth Phelps and Anna Sewell wanted to give their readers a new perspective by writing about animals, and they were successful. Anna Sewell's Black Beauty is a novel that recounts the autobiographical journey of a horse, the various forms of violence the human race endured during this journey, and the love he received from the human race directly from Beauty's mouth. Sewell chooses a horse as the protagonist because he is a writer who witnessed animal persecution in the 19th century first hand. In addition, the fact that he was injured as a child and his walking ability diminished drew him closer to horses; by providing horse-drawn transportation, she both sympathised with them and wished to convey this sentiment of empathy to children. Today, animal cruelty is no longer limited to individuals and a few animal owners. The scientific community continues to conduct animal experiments from the past. The novel Trixy, A Novel by Elizabeth Phelps is about an illegal lab for animal experiments and experimental animals. Trixy and Caro, the protagonists, are kidnapped and sold as experimental animals. The owner of Caro, Miriam, sues the laboratory and her lover, who works there and whom she wishes to marry. Elizabeth communicates all facets of love to the reader. What must be true of love? The text intersects between animal love, human love, and doctor and professional love. In this love triangle, the reader learns of the struggle of a woman who sacrificed her passion for animal rights. In both works, the authors could transcend their time and influence the present. Even so, illegal animal experiments continue, and animal torture is prevalent in all societies. Unfortunately, existing laws and institutions are insufficient to prevent this persecution.