Travayda sakız çiğnemenin ağrı, anksiyete, yorgunluk ve susuzluğa etkisi
The effect of chewing gum in labor on PAİN, anxiety, fatigue, and thirst
  1. Tez No: 777980
  2. Yazar: GİZEM CEYLAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gebelerin doğum eylemi (travay) sürecinde yaşamakta oldukları ağrı, anksiyete, yorgunluk ve susuzluk durumlarını azaltmada sakız çiğneme alternatif olarak düşünülmektedir. Bu çalışma, normal doğum eyleminin (travay) ilk evresinde sakız çiğnemenin gebelerdeki ağrı, anksiyete, yorgunluk ve susuzluğa etkisini incelemek amacıyla, randomize kontrollü deneysel nitelikte gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Nisan-Kasım 2022 tarihleri arasında bir kamu kuruluşunun doğumhane birimine başvuran tüm gebeler oluşturdu. Örneklemin belirlenmesinde power analiz yapıldı (etki büyülüğü 0.932). Araştırmaya, 47 deney ve 47 kontrol olmak üzere toplam 94 gebe dahil edildi. Etik kurul izni ve kurum izni alınması sonrasında çalışmaya başlandı. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Sakız Çiğneme İzlem Formu”ve“Gebe İzlem Formu”kullanıldı. Kontrol grubundaki gebelerin; son değerlendirme ağrı, anksiyete, yorgunluk ve susuzluk ortalamalarının (x̄ağrı=8.620), (x̄anksiyete=7.620), (x̄yorgunluk=7.380), (x̄susuzluk=8.380) ilk değerlendirme ağrı, anksiyete, yorgunluk ve susuzluk ortalamalarından (x̄ağrı=6.980), (x̄anksiyete=5.700), (x̄yorgunluk=6.130), (x̄susuzluk=8.280) yüksek olduğu bulundu. Deney grubundaki gebelerin ise; sakız çiğneme öncesindeki ağrı, anksiyete, yorgunluk ve susuzluk ortalamalarının (x̄ağrı=6.960), (x̄anksiyete=5.940), (x̄yorgunluk=5.940), (x̄susuzluk=8.300) sakız çiğneme sonrasındaki ağrı, anksiyete, yorgunluk ve susuzluk ortalamalarından (x̄ağrı=5.700), (x̄anksiyete=4.680), (x̄yorgunluk=4.890), (x̄susuzluk=5.190) yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Chewing gum is considered an alternative to reduce the pain, anxiety, fatigue, and thirst that pregnant women experience during labor. This study was carried out as a randomized controlled experimental study to examine the effect of chewing gum on pain, anxiety, fatigue, and thirst in pregnant women in the first stage of normal labor. The study population consisted of all pregnant women who applied to the delivery room of a public institution between April and November 2022. Power analysis was performed to determine the sample (effect size 0.932). A total of 94 pregnant women, 47 of whom were experimental and 47 control, were included in the study. After obtaining the ethics committee's approval and institutional permission, the study was started. As a data collection tool in the research, the“Personal Information Form,”“Gum Chewing Follow-up Form,”and“Pregnant Follow-up Form”were used. The mean post-assessment pain, anxiety, fatigue, and thirst (x̄pain=8.620), (x̄anxiety=7.620), (x̄fatigue=7.380), (x̄thirst=8. 380) of the pregnant women in the control group were higher than the first assessment pain, anxiety, fatigue and thirst averages (x̄pain=6.980), (x̄anxiety=5.700), (x̄fatigue=6.130), (x̄thirst=8.280). Pregnant women in the experimental group had higher mean pain, anxiety, fatigue, and thirst before chewing gum (x̄pain=6.960), (x̄anxiety=5.940), (x̄fatigue=5.940), (x̄thirst=8. 300), (x̄pain=5.700), (x̄anxiety=4.680), (x̄fatigue=4.890), (x̄thirst=5.190) than the averages of pain, anxiety, fatigue and thirst after gum chewing.