Boğa spermasının dondurulmasında yumurta sarısı içeren tris sulandırıcısına katalaz, melatonin ve kolesterol ilavesinin sperma kalitesi ve fertilite üzerine etkisi
The effects of catalase, melatonin and cholesterol addition to tris diluent containing egg yolk on the sperm quality and fertility in freezing bull sperm
  1. Tez No: 777982
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOZKURT ATAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Boğa spermasının dondurulmasında yumurta sarısı içeren tris sulandırıcısına katalaz, melatonin ve kolesterol ilavesinin sperma kalitesi ve fertilite üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sunulan bu tez çalışmasında normospermi gösteren üç boğadan suni vajen yoluyla elde edilen ejakülatlar %20 yumurta sarısı ve %6 gliserol içeren tris sulandırıcısı ile sulandırıldı. İlk bölümde sulandırılan ejakülatlar on eşit parçaya ayrıldı. Gruplar kontrol, melatonin 0,1 mM/ml, melatonin 1 mM/ml, melatonin 3 mM/ml, katalaz 50 IU/ml, katalaz 150 IU/ml, katalaz 300 IU/ml, kolesterol-siklodekstrin (CLC) 1,25 µg/ml, CLC 2,5 µg/ml ve CLC 5 µg/ml olacak şekilde oluşturuldu. Her gruptan 45 adet payet donduruldu. Payetlerin çözdürme sonrası motilite değerleri CASA ile belirlendi. En yüksek motilite değerlerine sahip gruplar çalışmanın II. bölümünde kullanıldı. Bu bölümdeki gruplar kontrol, melatonin 0,1 mM/ml, katalaz 150 IU/ml, CLC 2,5 µg/ml, melatonin 1 mM/ml + katalaz 150 IU/ml, melatonin 1 mM/ml + CLC 2,5 µg/ml, katalaz 150 IU/ml + CLC 2,5 µg/ml ve melatonin 1 mM/ml + katalaz 150 IU/ml + CLC 2,5 µg/ml olacak şekilde oluşturuldu. Çalışmanın bu bölümünde her gruptan 51 adet payet donduruldu. Çözdürme sonrası motilite değerleri CASA ile belirlendi. Çalışmanın II. bölümünde A ve C boğalarına ait örneklerde motilite değerleri açısından gruplar arasında istatistiki farklılık gözlenmedi (p> 0,05). B boğasına ait örneklerde motilite değerleri açısından gruplar arasında istatistiki farklılık önemli bulundu (p0,05). B ve C boğalarına ait sperma örneklerinde plazma membran ve akrozom bütünlüğü (FITCH-PI-), canlı spermatozoon muayenesi (SYBR+), mitokondriyal oksidatif stres (MITOSOX+) ve ROS değerleri (BODIPY+) açısından gruplar arasında istatistiki farklılık gözlenmedi (p>0,05). A, B ve C boğalarına ait sperma örneklerinde çözdürme sonrası 0. saate motilite değerleri açısından katalaz (150 IU/ml) grubu ile kontrol grubu arasındaki istatistiki farklılık önemli bulundu (p0,05). Sonuç olarak melatonin, katalaz ve CLC'in boğa spermatozoonlarına eklenmesi, dondurma çözdürme sonrası spermalarda motiliteyi koruduğu, ayrıca katalazın boğa spermatozoonlarına eklenmesi dondurma çözdürme sonrası plazma membran ve akrozomal membran bütünlüğünü koruduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the effect of catalase, melatonin and cholesterol addition to tris diluent containing egg yolk on the semen quality and fertility in the freezing of bull semen. For this purpose, in the present thesis study, ejaculates obtained from three bulls with normospermia through artificial vagina were diluted with tris diluent containing 20% egg yolk and 6% glycerol. In the first part, diluted ejaculates were split into ten equal parts. The groups were comprised of control, melatonin 0,1 mM/ml, melatonin 1 mM/ml, melatonin 3 mM/ml, catalase 50 IU/ml, catalase 150 IU/ml, catalase 300 IU/ml, cholesterol-cyclodextrin (CLC) 1,25 µg/ml, CLC 2,5 µg/ml and CLC 5 µg/ml. 45 straws were frozen from each group. Motility values of straws after thawing were determined by CASA. The groups with the highest motility values were included in the second part of the study. Groups at this part were made up as control, melatonin 0.1 mM/ml, catalase 150 IU/ml, CLC 2.5 µg/ml, melatonin 1 mM/ml + catalase 150 IU/ml, melatonin 1 mM/ml + CLC 2.5 µg /ml, catalase 150 IU/ml + CLC 2.5 µg/ml and melatonin 1 mM/ml + catalase 150 IU/ml + CLC 2.5 µg/ml. In this part of study, 51 straws were frozen from each group. Post-thaw motility values were determined by CASA. In the second part of the study, no statistically significant difference was observed among the groups in tems of motility values in the samples belonging to A and C bulls (p> 0.05). A statistically significant difference was found among the groups in terms of motility values in the samples of B bulls (p0,05). No statistical difference was observed among the groups in terms of plasma membrane and acrosome integrity (FITCH-PI-), live sperm examination (SYBR+), mitochondrial oxidative stress (MitoSOX+) and ROS values (BODIPY+) in semen samples belonging to bulls B and C (p> 0.05). The statistical difference between the catalase (150 IU/ml) group and the control group was found to be significant in terms of motility values at the zeroth hour after thawing in the semen samples belonging to A, B and C bulls (p0.05). As a result, it was concluded that adding melatonin, catalase and CLC to the bull spermatozoa preserves motility in semen after freezing and thawing, also adding catalase to the bull spermatozoa preserves the integrity of the plasma membrane and acrosomal membrane after freezing and thawing.