Konya Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü'ndeki esmer ırk sığırlarda bazı dölverimi özellikleri
Some traits of fertility in brown swiss herd at Konya livestock research center
- Tez No: 11044
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Karacabey Harası, İsviçre, Almanya ve Amerika orijinli Brown Swiss sığır ırkı varyetelerinin, Kon ya Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü şartlarındaki döl verimi özelliklerinin belirlenmesi ve hangi genotip grubunun, îç Anadolu Bölgesinde, ne derecede başarılı olduğunun ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini, 1976-1985 yılları arasında Enstitüde bulunan 165 İsviçre Es- meri, 242 Alman Esmeri, 178 Amerikan Esmeri ve 52 Karacabey Esmeri olmak üzere toplam 637 'baş inek ve bu ineklerin tohum lanmasında kullanılan 27 baş boğa teşkil etmiştir. Bu bölümde ele alınan dölverimi özelliklerine ait değerler, sırasıyla, İsviçre Esmeri, Alman Esmeri, Amerikan Esmeri, Karacabey Esmeri ve genel ortalama olarak verilmiştir, İlk sıfat yaşı (İSY) sırasıyla, 27.50, 26.98, 25.25, 26.53 ve 26.30 ay, ilk buzağılama yaşı (İBY) ise 37.65» 37.82, 35.60, 37.53 ve 36.75 ay bulunmuştur. Amerikan Esmer lerinin İSY ve İBY, diğer genotip gruplarından önemli derece de (P< 0.01) kısadır. Gebelik oranları (GO) sırasıyla, % 73.8, 70.3? 73.1, 72.3 ve 72.1' dir. İlk tohumlamadaki gebelik oranları (1.TG0) ise sırasıyla, % 69.1, 69.7, 75.0, 59.8 ve 69.9' dur. Genotip grupları arasında GO bakımından herhangi bir fark bulunmama sına rağmen, 1.TG0 lan incelendiğinde EBE ve AME lerinin ö nemli derecede (P< 0.05) -farklı olduğu tespit edilmiştir. An- östrus oranları sırasıyla, $.10.6, 11.8, 13.4-, 7.1 ve 11.4 dür. Yavru atma, erken doğum ve ölü doğum oranları toplamı sırasıyla, % 2.4, 1.8, 5.9, 3.0 ve 3.0, ikizlik oranı ise $ 2.9, 2.4, 0.7, 2.9 ve 2.3 bulunmuştur. Her gebelik için gerekli tohumlama sayısı (T/G) sı rasıyla, 1.45, 1.44, 1.35, 1.68 ve 1.44'dür. T/G bakımından sadece KBE leri, diğer genotip gruplarından önemli derecede (P< 0.01) farklı bulunmuştur. Buzağılama aralığı (BA) sırasıyla, 12.56, 12.74, 12.79, 12.69 ve 12.66 aydır. Gruplar arasında istatistiki önemde herhangi bir fark tespit edilememiştir.98 Gebelik süresi (GS) sırasıyla, 287.2, 287.1, 288.9, 289.5 ve 287.9 gündür. ÎSE ve AIE lerinin GS leri AME ve KBE lerinin GS lerinden önemli derecede (P< 0.005) kısa bulunmuş tur. Servis periyodu (SP) sırasıyla, 104.1, 126.1, 123.9, 121.7 ve 115.7 gündür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate some fertility parameters and to determine the best productive genetic group of Brown cattle under the prevailing conditions. The breeding records of 657 Brown Swiss cows, con sisting of 165 Switzerland, 242 West Germany, 178 U.S.A. and 52 Karacabey origin, within the period from 1976 through 1985» were analysed. All the cows were artificially inseminated with the semen collected from 27 different Brown bulls. The results obtained from the 4 groups of origins (Swiss, German, American, Karacabey) and overall herd in re gard to the fertility traits were as follows: The ages at first breeding were 27.50, 26.98, 25.25, 26.53 and 26. JO months and ages at first calving were 37» 61, 37 «62, 35-60, 37*53 and 36.75 months in the above order. A- merican Brown group had significantly younger age at first breeding and calving than the other genetic groups. Conception rates were 73.8, 70.3, 73.1, 72.3, 72.1 % and conception rates to first insemination were 69.1, 69.7» 75.0, 59.8 and 69.9 $, respectively.