Hiperemezis gravidarum tanılı gebelerin kendini algılaması ile cinsel yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between self-perception and sexual quality of life in pregnant women with hyperemesis gravidarum
- Tez No: 777997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma Hiperemesiz Gravidarum (HG) tanılı gebelerin kendini algılaması ile cinsel yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Doğum Perinatoloji Bölümü Erken Gebelik Servisine HG tanısıyla başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 162 gebe ile yürütülmüştür. Veriler 01.09.2021–01.10.2022 tarihleri arasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Gebelerin Kendilerini Algılama Ölçeği (GKAÖ), Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ) kullanarak toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), Bağımsız iki örnek t testi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis H testi, Dunn testi, Duncan testi ve Spearman's rho korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda CYKÖ toplam puanı ortanca değeri 43,89 (18-80); GKAÖ gebeliğe ait annelik algısı puanı ortanca değeri 28 (17-28) ve beden algısı puanı ortanca değeri 9 (5-16) olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the relationship between self-perception and sexual quality of life in pregnant women with a diagnosis of Hyperemesis Gravidarum (HG). 162 pregnant women who visited the Early Pregnancy Service of the Department of Obstetrics and Gynecology of Ankara Bilkent City Hospital with the diagnosis of HG and agreed to participate in the study participated in the study. The data were collected between September 1st,2021 and October 1st, 2022 by using an introductory information form developed by the researcher in line with the literature, Self-Perception of Pregnant Scale (SPPS), and Sexual Life Quality Scale (SLQS). Research data were analyzed with Frequency analysis (number, percentage, average), independent two-sample t-test, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis H test, Dunn test, Duncan tesst, Spearman's rho correlation coefficient. As a result of the research, the mean value of the total score of SLQS was 43,89 (18-80); the mean maternity perception score of the SPPS pregnancy was 28 (17-28) and the body image mean score was 9 (5-16).