Gebelikte beslenmenin intrauterin büyümeye etkisi
The Effect of nutrition on intrauterine growth in pregnancy
- Tez No: 44979
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ TÜMERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Beslenme, insan sağlığını doğrudan etkileyen bir alışkanlık biçimidir. Eğer birey bir kadınsa yanlış beslenme, kendisim olduğu kadar doğacak bebeklerini de risk altına alacaktır. Gelişmekte olan ülkelerde kötü beslenme, yaygın bir sorundur. Bu durumun olumsuz etkileri çocuklarda belirgin olarak görülmekte, morbidite ve mortalite oranlarım arttırmaktadır. Çalışmanın verileri prospektif olarak, Trakya Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nın Doğum Ünitesi-Polikliniği ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nın Yenidoğan Ünitesi'nden toplandı. Son trimestr gebelerin beslenme durumları bir bilgi formuna kaydedildi (Ek I) ve 3. trimestr gebeler için önerilen beslenme standartlarına göre değerlendirildi. İzlenen gebelerden 38-42. gebelik haftaları arasında hastanede canlı doğmuş, doğum ağırlığı 2500 gr ve üstünde, tekiz 173 yenidoğan çalışmaya alındı. Toksemisi, intrauterin infeksiyomı, sistemik hastalığı ve Hiperemezis gravidarum'u olan gebeler ile, prematür-postmatür bebekler, çoğul gebelikler, Apgar skoru düşük bebekler ve son adet tarihi bilinmeyen gebelikler çalışma dışı bırakıldı. Yenidoğanların Apgar skorları ve fizik muayeneleri ile ağırlık ve boy ölçümleri alınarak intrauterin büyümeleri değerlendirildi. Aritmetik ortalamave Ponderal İndeks kullanıldı. PI=(AğırlıkxlOO)/Boy3 formülü kullanılarak ±1 SD arası değerler normal beslenmiş, +lSD'dan büyük olanlar intrauterin aşırı beslenmiş ve -ISD'dan küçük olanlar ise fetal malnütrisyon olarak kabul edildi. Gebelikte beslenme, bebeğin doğum tartışım doğrudan etkilemektedir. Bebekler intrauterin beslenmelerine göre incelendiğinde, doğum tartılan arasında ileri derecede anlamlı farklar gözlendi. Ağırlık aritmetik ortalama cinsiyete göre incelendiğinde erkek bebeklerde kız bebeklere göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Sadece intrauterin normal beslenmiş grupta, erkek bebeklerin doğum boyları kız bebeklerden uzundu. Gebelerin günlük enerji tüketimleri toplam aritmetik ortalaması 2692±379 kcal/gün olup, yetersiz ve dengesiz beslenmiş grupta 2065,9±215 kcal/gün, yeterli ve dengeli beslenmiş grupta 2626,6±221 kcal/gün ve aşın beslenmiş grupta 3385,5±213 kcal/gün olarak saptandı. Hayvansal protein/Toplam protein oram ortalama % 38 olup tüm gruplarda düşük bulundu. Gebelik süresince alman ortalama tartı 12,4±2,5 kg'dı. Gebelerin % 70'i kalsiyumdan, % 74,5'i de demirden fakir diyet ile beslenmekteydi. Bebeklerin intrauterin beslenmesi gebelikte beslenmeye göre incelendiğinde, fetal malnütrisyonlu bebeklerin % 63,63'ünün anneleri yetersiz ve dengesiz beslenmiş grupta idi. Sistemik hastalığı olmayan bir gebede, yetersiz enerji-tartı alımı ve dengesiz beslenme, bebekte intrauterin kötü beslenme riskini arttıran, önemli bir etmendir.
Özet (Çeviri)
The nutritional habits have an important impact on human health and life. Incorrect nutrition of pregnant woman is riskful for her baby(s) as well as herself. In developing countries, malnutrition is regarded as a general problem. The harmful effect of this situation could be observed clearly in children. It increases both the morbidity and mortality rates. The data of this study was collected from Trakya University Medical Faculty, Gynecology and Obstetrics Department's Birth Unit-Outpatient Clinic and Newborn Unit of Pediatry Department. The nutrition style of third trimestre pregnants was registered in a questionnaire and estimated according to the nutrition standards that were suggested for third trimestre pregnants. The study was carried out on 173 single newborns weighing 2500 gr or more at 38-42 weeks of gestational age. The pregnants who had toxemia, intrauterin infections, systemic illness, hyperemesis gravidarum and premature-postmature newborns, multiple pregnancies, low Apgar score babies and unknown last ovulation date pregnants were not included in this study. The Apgar scores, physicalexaminations, vveights, heights of newborns were obtained f ör estimating intrauterine grovvth. Arithmetic means and Ponderal index [PI=Weight x 100/CHeight)3] were ıısed. Values between ±1SD is normally fed, greather than +1SD is över fed intrauterinally and less than -1SD is accepted as fetal malnutrition. Our findings show that, nutrition in pregnancy directly affects the birthvveight of the nevvborn. The differences between birthweighıs were statistically significant when the newborns were examined according to the intrauterin nutrition. The arithmetic mean of the weight, when examined according to the sexes, where found higher in male newborns than in the females. Only in group where the nevvborns were normally fed, the birth height of male newborns were more than females. The total arithmetic means of daily energy consumption of pregnants was 2692±379 kcal/day. The value was 2065,9±215 kcal/day in insufficient and unbalanced-fed group, 2626,6+221 kcal/day in sufficient and balanced-fed group and 3385,5±213 kcal/day in excessively-fed group. The ratio of animal protein to total protein which found low in ali groups, was approrânately 38%. The mean weight gain during the pregnancy was 12,4±2,5 kg. Seventy percent of the pregnants fed with calcium poor diet and 74,5% of them fed with iron poor diet. When the newboms intrauterine nutrition was examinedaccording to the pregnancy nutrition, it was found that 63,63% of the nevvborns with fetal malnutrition had mothers who were in the insufficient and unbalanced fed group. in the abscence of any systemic disease in the pregnants, insufficient energy and vveight gain and unbalanced nutrition are important factors in increasing the risk of intrauterine malnutrition in the baby.