Gebelikte risk faktörü oluşturulan hiperemezis gravidarum olgularında hemşirelik bakımının etkinliği
  1. Tez No: 32869
  2. Yazar: AYŞE YILDIZ (ŞEN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANAHİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
74 8. ÖZET Çalışmamız, hiperemezisli gebelerin şikayetlerinin hafifletilmesi ve sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesini sağlamada tıbbi tedavinin yanı sıra uygulanan kapsamlı hemşirelik yaklaşımının etkinliğini belirlemek amacıyla planlanmıştir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı ile SSK Bakırköy Kadın ve Çocuk Hasta lıkları Hastanesi Jinekoloji polikliniklerine başvuran, 20. gebelik haftasını tamamlama mış, başka hiçbir hastalığı olmayan ve hastanede yatırılarak tedaviyi gerektiren 51 hiperemezis gravidarum olgusu araştırma kapsamına alınmıştır. 21 Şubat - 30 Temmuz 1993 tarihleri arasında değişik zamanlarda hastaneye başvuran gebelerden ilk 25 hasta kontrol grubunu, sonra başvuran 26 hasta ise deney grubunu oluşturmuştur. Deney ve kontrol grubuna ait veriler; görüşme cetveli, hasta gözlem formu, du- rumluk-sürekli anksiyete ölçeği ve gebelikle ilgili bilgi düzeyi değerlendirme formu ile el de edilmiştir. Deney grubuna tıbbi tedavi ile birlikte, hastaneye kabulünden başlanarak taburcu oluncaya kadar eğitim, danışmanlık ve bakımdan oluşan kapsamlı hemşirelik yaklaşımı uygulanırken, kontrol grubunun tıbbi tedavi ve rutin servis bakımından yarar lanması sağlanmıştır. Deney grubuna ayrıca gerektiğinde baş vurabilecekleri rehber ki tapçık verilmiştir. Her iki grubu oluşturan hastalar, gebeliklerinin 24. haftasına kadar iz lenmiştir. Deney ve kontrol grubu arasında hastaneye kabul aşamasında demografik, obstetrik özellikler, anksiyete ve gebeliğe ilişkin bilgi düzeyleri ile hastalık belirtileri açı sından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Yani her iki grup birbiri ile eşdeğerlidir. Deney grubuna uygulanan kapsamlı hemşirelik yaklaşımı doğrultusunda her hastanın gereksinimlerine yönelik bireysel eğitim, danışmanlık ve bakım sonrası bu gru bun anksiyete düzeylerinin düştüğü, hastalık belirtilerinde kısa sürede önemli boyut larda iyileşme olduğu gözlenirken, servis bakımına bırakılan kontrol grubunda hastalık75 belirtilerinden pekçoğunun hafif şiddetli de olsa devam ettiği saptanmıştır. İki grup arasında hastalık belirtileri açısından deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin varlığı kanıtlanmıştır. Hastanede yatış süresi ve aynı şikayetlerle tekrar hasta neye yatış sayısı, iki grup arasında farklı bulunmuştur. Deney grubunun hastanede ya tış süresi, kontrol grubuna göre anlamlı derecede kısalmış, kontrol grubu gebelerden pekçoğunun aynı şikayetlerle birçok kez hastaneye yattığı belirlenirken, deney grubun da bir gebenin sadece bir kez hastaneye başvurduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
76 - 9. SUMMARY Our study has been planned to determine the efficiency of a comprehensive nursing approach as well as a medical approach, in securing a healthy pregnancy period for hyperemetic pregnants and reducing their complaints. 51 hyperemesis gravidarum cases that have completed the 20th week of their pregnancy who had no other health problems and had to be treated in the hospital which have applied in Istanbul University, Faculty of Medicine, Investigation and Application Hospital, and Principal Sciences of Birth and Gynecology and to the Institution of Social Insurances, Women's and Children's llnesses Hospital have been included into the research. Out of the pregnants who have applied to the hospital between 21 February and 30 July, 1993, initial 25 patients have formed the Control Group and the latter 26 patients have formed the Experiment Group. The data of the experiment and control groups have been obtained by interview schedules, patient observation forms, State Trait Anxiety Inventory measures and information level forms with regards to the pregnancy. While comprehensive nursing approach comprising of education, consultancy and care, along with medical treatment, had been applied to the experiment groups from the day of their admission to the hospital until their discharge, it has been secured that the control group would utilize medical treatment and routine service care. Moreover, guidebooks were handed to the experiment group so that they could refer whenever need occured. Patients of both groups have been examined until the 24th week of their pregnancy. At the stage of their admission to the hospital, there has been found no meaningful difference between the experiment and control groups, in the sense of demographic and obstetric specifications, their level of knowledge on anxiety and pregnancy and symptoms of illness. That is, both groups have displayed an equivalency.- 77 - During the comprehensive nursing approach, while individual education consultancy and level of anxiety after nursing care have declined, appreciable improvement at symptoms has been noticed on the experiment group within a short time. It has been noticed that most of the illness symptoms at those that were left for in routine service care have lasted, even not very severly. Nevertheless, it has been evidenced that there was a relation from the illness point of view. Period of staying at the hospital and number of readmission due to identical complaints have displayed a displayed a different sight. The experiment group's hospitalization period has decreased considerably compared with the control group. While many of the control group pregnants had to stay at the hospital more times with identical complaints, it has been noticed that a pregnant from the experiment group has applied to the hospital once only.