Karma moment aktaran çerçeve sistemlerin sismik davranış parametrelerinin incelenmesi
Investigation of seismic behavior parameters for mixed moment resisting frame systems
- Tez No: 778028
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH CETİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yapıların tasarımı ve/veya performans değerlendirmesi yapılırken paket program yazılımlarının gelişmesi ve bilgisayarların hesap yeteneklerinin artması sayesinde yapının sismik davranışını belirlemede en iyi yöntem olan Zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz kullanımı yaygınlaşmıştır. Doğrusal olmayan analiz için kullanılan ivme kayıtları Yapı davranışını doğru şekilde öngörmek için bölgenin depremselliğini en doğru şekilde temsil etmelidir. Günümüzde deprem yönetmeliklerinde, zaman tanım alanında analizde kullanılacak ivme kayıtlarıyla ilgili tanımlamalara yer verilmiştir. Bu çalışmada, iki kısımdan oluşan, betonarme düzlem çerçeveler üzerine geometri ve bağlantı biçimleri bakımından farklı çelik düzlem çerçeveler eklenmesi suretiyle oluşturulmuş olan karma çerçevelerin sismik davranışları incelenmiştir. Analizde kullanılan ivme kayıtları 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde bulunan sınırlamalara uygun olarak seçilmiştir. Yürürlükte olan yönetmeliklere uygun yük ve kombinasyonları altında yalın halde tasarımı yapılan çelik düzlem çerçevelerin betonarme çerçeve üzerine kat olarak eklenmesi halinde kat deplasmanları, kat ve taban kesme kuvvetlerinde ortaya çıkan değişimler incelenmiştir. Deplasman profilleri karşılaştırıldığında genel anlamda çelik kat sayısı arttıkça çatı deplasmanının arttığı görülmüştür. Mafsallı bağlantıların betonarme çerçeveyi daha az zorlayarak betonarme çerçevede daha az deplasman yaptırdığı görülmüştür. Ayrıca mafsallı bağlanan çelik çerçeve katlarında göreli kat ötelemesi artışının çelik çerçevenin diğer katlarına göre daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of nonlinear analysis in the time history domain, which is the best method for determining the seismic behavior of the structure, has become widespread thanks to the development of packaged software and the increase in the calculation capabilities of computers while designing and/or evaluating the performance of structures. The acceleration records used in the nonlinear analysis should most accurately represent the seismicity of the region in order to accurately predict the building behavior. Today, in earthquake codes, definitions related to acceleration records to be used in time history analysis are included. In this study, steel planar frames that varies in terms of geometry and connection types were added to the reinforced concrete planar frames, which consist of two parts, and the seismic behavior of these frames were investigated. The acceleration records used in the analyses were selected in accordance with the regulations defined in the 2018 Turkish Building Earthquake Code. Steel planar frames with a certain geometry were designed alonein accordance with current seismic design code. The variation in the seismic behavior of steel planar frames when used at top floors of a reinforced concrete frame were investigated through a comparison of displacements and shear forces. The comparison of displacement profiles presented that the roof displacement increases as the number of steel floors increases. It was observed that hinged connections force the reinforced concrete frame less and cause less displacement to the reinforced concrete frame. In addition, it was observed that the relative floor drift increase in the hinged floor is higher than the other steel floors.