Examinng the relationship between quality of life and perceived socialsupport in breast cancer patients in Iraq
Arasındaki ilişkiyi inceleyin yaşam kalitesi ve sosyal statü Irak'ta meme kanseri hastalarına destek
- Tez No: 778029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN EROL URSAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Arka Plan: Prostat kanseri (PC), erkeklerde en sık görülen kanserlerden biridir. Sağlık hizmetleri, kanserin tıbbi tanı, tedavi ve korunma yöntemlerindeki gelişmelere rağmen kanser vakalarında artış görülmektedir. Kronik bir hastalık olan kanser, hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, Irak'ta yaşayan prostat kanseri hastalarının yaşam kalitelerini ve onların yaşam kalitelerini etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma Mart-Ağustos 2022 tarihleri arasında Irak'ın Kerbela kentinde bulunan Al-Husseini Eğitim Hastanesi Onkoloji Merkezi'nin örneklem kriterlerini karşılayan 130 prostat kanseri hastası ile yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Veriler hasta sosyodemografik özellikler formu ve Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Kurumu yaşam kalitesi anketi (EORTC QLQ-C30) ile toplanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 71,03 ± 9,06 olup, %100'ü evli, %52,3'ü emekli, % 29.1'i Okur-Yazar, % 61.5'inin ekonomik durumunun yetersiz olduğu, %73.8'inin şehir merkezinde yaşadığı, %69.2'sinin eşi ve çocuklarıyla birlikte yaşadığı, %75.4'ünün 1 ila 5 yıldır prostat kanseri olduğu, %99.2'sinin metastazları olduğu, %53.1'inin kanser dışında kronik bir rahatsızlığı olmadığı, %53.1'inin cerrahi tedavi görmediği ancak cerrahi tedavi görenlerin %23.8'inin Laparoskopik prostat ameliyatı %16.2'sinin de açık prostat ameliyatı olduğu, %69.2'sinin kemoterapi almadığı, %68.5'inin radyoterapi almadığı, %87.7'sinin hormon tedavisi gördüğü, %62.3'ünün sigara içmediği ve %90.8'inin de alkol kullanmadığı sonucuna varılmıştır. Yaşam kalitesi ölçeğinin alt boyut puan ortalamaları; rol fonksiyonu puan ortalaması 5.42, duygusal fonksiyon puan ortalaması 4.33, bilişsel fonksiyon puan ortalaması 3.86, sosyal fonksiyon puan ortalaması 3.58,Genel sağlık puan ortalaması 7.62, dispne puan ortalaması 1.68, uykusuzluk puan ortalaması 2.42, iştah kaybı puan ortalaması 1.82, bulantı ve kusma puan ortalaması 2.73, kabızlık puan ortalaması 1.78, ishal puan ortalaması 1.46, yorgunluk puan ortalaması 7.42, ağrı skoru puan ortalaması 4.65, semptom skoru puan ortalaması 30.10 ve yaşam kalitesi skoru puan ortalaması 64.12'dir. Yaşam kalitesi ile çalışma durumu, yaş, eğitim durumu, ekonomik durum, hastaların yaşadığı yer, prostat kanserinin süresi, cerrahi tedavi durumu, alınan cerrahi tedavinin türü, alkol kullanma durumu katılımcılar arasında anlamlı bir ilişki söz konusudur (p0.05). Sonuç: Irak'taki prostat kanseri hastalarının çoğu orta düzeyde bir yaşam kalitesine sahiptir. Hastanın yaşı, eğitim düzeyi, ekonomik durumu, yaşadığı yer, prostat kanseri süresi, cerrahi tedavi durumu, cerrahi tedavi şekli ve alkol tüketiminin yaşam kalitesi üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Prostate cancer (PC) is one of the most common cancers in men. Despite the developments in health services, medical diagnosis, treatment, and prevention methods of cancer, there is an increase in cancer cases. As a chronic disease, cancer can negatively affect the quality of life of patients. Aim: The aim of this study is to evaluate the quality of life of prostate cancer patients living in Iraq and the factors affecting their quality of life. Methods: The study was conducted with 130 prostate cancer patients who met the sampling criteria of the Oncology Center at Al-Husseini Teaching Hospital in Karbala, Iraq, between March and August 2022. It is a descriptive and cross-sectional study. Data were collected by the patient sociodemographic characteristic form and the European Cancer Research and Treatment Institution quality of life questionnaire (EORTC QLQ-C30). The results: The mean age of the participants was 71.03 ± 9.06. 100% of them are married, 52.3% are retired, 29.1% are literate, 61.5% have insufficient economic status, 73.8% live in the city center, 69.2% live with their spouse and children, 75.4% had prostate cancer for 1-5 years, 99.2% had metastases, 53.1% had no chronic disease other than cancer, 53.1% did not receive surgical treatment, but 23.8% of those who received surgical treatment had laparoscopic prostate surgery, and 16.2% had open prostate surgery, 69.2% did not receive chemotherapy, 68.5% did not receive radiotherapy, 87.7% received hormone therapy, 62.3% did not smoke and 90.8% did not drink alcohol. Sub-dimension score averages of the quality of life scale; Role function mean score 5.42, emotional function mean score 4.33, cognitive function mean score 3.86, social function mean score 3.58, general health mean score 7.62, mean dyspnea score 1.68, insomnia average score 2.42, appetite loss mean score 1.82, nausea and vomiting score mean score of 2.73, mean score of constipation is 1.78, mean score of diarrhea is 1.46, mean score of fatigue is 7.42, mean score of pain is 4.65, mean score of symptom score is 30.10 and mean score of quality of life is 64.12. There is a significant relationship between the quality of life and age, educational status, economic status, place of residence of the patients, duration of prostate cancer, surgical treatment status, type of surgical treatment received, alcohol use status (p0.05). Conclusions: Most prostate cancer patients in Iraq have a moderate quality of life. It was determined that age, education level, economic status of the patient, place of residence, duration of prostate cancer, surgical treatment status, type of surgical treatment, and alcohol consumption had an effective effect on the quality of life.