Akut pankreatit tanılı çocuk hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of clinical and laboratory features of childs with acute pancreatitis
- Tez No: 778035
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN UNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akut pankreatitin çocukluk çağında görülme sıklığı son yıllarda giderek artmaktadır. Çalışmamızda kliniğimizde akut pankreatit tanısı alan vakaların, klinik özelliklerinin incelenmesi aynı zamanda tedavi süreci incelenirken ağrı yönetiminde kullanılan ajanlara ait özelliklerin de dökümante edilerek ağrı yönetiminde kullanılan ilaçlar hakkında retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada hastanemize başvuran ve akut pankreatit tanısı ile takip edilen 86 hasta dahil edildi. Etiyolojilerde, 27 hastada (%31,4) idiyopatik, 11 hasta (%12,8) travma ilişkili, 24 hasta (%27,9) biliyer hastalıklarla ilişkili, 7 hasta (%8,1) ilaç ilişkili, 17 hastada (%19,8) sistemik hastalık ile ilişkili pankreatit olduğu görüldü. Sistemik hastalık ilişkili pankreatit gelişen hastaların, 12'si (%14) MISC ilişkili gelişmişti. Yaş olarak daha büyük çocuklarda etiyolojide safra taşı ve/veya safra çamuru görüldü. Hastaların 64'ü hafif dereceli (%74,4), 22'si orta dereceli (%25,5) pankreatitti. Akut pankreatit sebepli mortalite ve yoğun bakım yatışı yoktu. Hastalarımızın 39'unda (%58,2) ağrı kesici kullanımı olduğu ve bu hastalarda ilk tercihimizin asetaminofen olduğu görüldü. Morfin kullanımını gerektirecek düzeyde ağrı bir hastamızda izlendi. Sonuç olarak çalışmamızda akut pankreatitin giderek artan bir sıklıkla görüldüğünü vurgulamak istedik. Travma ilişkili pankreatit olgularında boşaltım gerektirebilecek komplikasyonların sık görüldüğüne değinmek istedik. Etiyolojisinde safra taşı ve/veya safra çamuru olan hastaların VKİ değerleri diğer hastalara kıyasla yüksek olduğunu gösterdik. MISC ilişkili pankreatit vakalarının laboratuvar bulgularında hipoalbuminemi, CRP yüksekliği ve amilaz lipazın daha ılımlı artışı olduğuna değindik. Ağrı kesici olarak opioid alan (tramadol, morfin) hastaların toplamda daha fazla doz ağrı kesici ihtiyacı olduğuna dikkati çekmek istedik. Çocuklarda akut pankreatit iyi seyirli bir hastalık olsa da lokal veya sistemik komplikasyonlar açısından yakın izlenmesi gerektiğini vurgulamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
The incidence of acute pancreatitis in childhood has been increasing in recent years. In our study, it was aimed to evaluate the clinical features, treatment and complications of the cases diagnosed with acute pancreatitis. Also we want to evaluate the drugs used in the management of pain in pediatric patients with acute pancreatitis, by documenting the properties of the agents used in pain management while examining the treatment process. In the study, 86 patients who diagnosed with acute pancreatitis were included. Etiologies were idiopathic in 27 patients (31.4%), trauma in 11 patients (12.8%), biliary diseases in 24 patients (27.9%), drug-related in 7 patients (8.1%), and systemic disease in 17 patients (27.9%). Twelve patients (14%) developed MISC related pancreatitis. Sixty-four patients had mild (74.4%) and 22 patient had (25.5%) moderate pancreatitis. There were no deaths due to acute pancreatitis and no intensive care admissions. It was observed that 39 of our patients (58.2%) used painkillers and our first choice in this area was acetaminophen. Pain that required morphine usage was observed in one patient. In conclusion, we wanted to emphasize that acute pancreatitis is seen with an increasing frequency. We wanted to mention that complications that may require evacuation are common in trauma-related pancreatitis cases. We showed that patients with gallstones and/or biliary sludge in the etiology had higher BMI values. We mentioned that the laboratory findings of MISC-associated pancreatitis cases include hypoalbuminemia, elevated CRP, and moderate increase in amylase, lipase. We wanted to draw attention to the fact that patients who take opioids (tramadol, morphine) as painkillers need higher doses of painkillers in total. We aimed to emphasize that although acute pancreatitis in children is a benign disease, it should be followed closely in terms of local or systemic complications.