Akut ve kronik pankreatit tanılı çocukların retrospektif olarak değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of children diagnosed with acute and chronic pancreatitis
  1. Tez No: 908934
  2. Yazar: GÜLÇİN BİLİCEN YARENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN KANSU TANCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Akut pankreatit, inflamatuvar hücrelerin infiltrasyonu ile karakterize geri dönüşümlü inflamatuvar bir durumdur. Kronik pankreatit ise akut pankreatit ile başlayan, tekrarlayan ataklarla geri dönüşümsüz pankreas hasarı ve fibrozise ilerleyen kronik inflamatuvar bir süreçtir. Karın ağrısı şikayetiyle başvuran bir çocukta, ayırıcı tanı sürecinde pankreatitin göz önünde bulundurulması, erken tanının konulması, tedaviye hızlı başlanması ve olası komplikasyonların önlenmesi, hastaların prognozu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu çalışmada pankreatit tanısı alan hastaların demografik, etiyolojik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulguları, uygulanan tedaviler ve gelişen komplikasyonlar açısından özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı'na 1 Ocak 2009 ile 1 Ocak 2024 tarihleri arasında başvuruda bulunan, ''Pediatrik Pankreatit İçin Kür Arayışında Uluslararası Çalışma Grubu'' (International Study Group of Pediatric Pancreatitis: In search for a cure''-INSPPIRE) tarafından belirlenmiş klinik ve laboratuvar tanı kriterleri ile akut pankreatit (AP), akut tekrarlayan pankreatit (ATP) ve kronik pankreatit (KP) tanısı almış çocuk hastalar alınmıştır. Hastaların demografik, etiyolojik, klinik, laboratuvar, görüntüleme bulguları, uygulanan tedaviler ve komplikasyonlar açısından verileri geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Akut tekrarlayan pankreatit ve KP tanısı alınan hastalar kronik pankreatit grubu olarak birleştirilerek değerlendirilmiştir. Ayrıca tüm hastalar lokal ve sistemik komplikasyon ve organ yetmezliği varlığına göre hafif şiddete pankreatit (HP) ve orta/ağır şiddette pankreatit (OAP) olarak gruplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute pancreatitis (AP) is a reversible inflammatory condition characterized by the infiltration of inflammatory cells. Chronic pancreatitis (CP), on the other hand, is a chronic inflammatory process that begins with acute pancreatitis, progressing to irreversible pancreatic damage and fibrosis through recurrent episodes. Considering pancreatitis in the differential diagnosis of a child presenting with abdominal pain, ensuring early diagnosis, initiating treatment promptly, and preventing potential complications significantly impact patient prognosis. This study aimed to examine the demographic, etiological, clinical, laboratory, and imaging findings, treatments applied, and complications observed in patients diagnosed with pancreatitis. Materials and Methods: This retrospective study included pediatric patients diagnosed with acute pancreatitis (AP), acute recurrent pancreatitis (ARP), or chronic pancreatitis (CP) based on the clinical and laboratory diagnostic criteria established by the“International Study Group of Pediatric Pancreatitis: In Search for a Cure”(INSPPIRE). Patients were admitted to the Pediatric Gastroenterology Department of Ankara University School of Medicine between January 1, 2009, and January 1, 2024. Demographic, etiological, clinical, laboratory, and imaging findings, as well as treatment modalities and complications, were retrospectively evaluated. Patients diagnosed with ARP and CP were grouped together as the chronic pancreatitis group. Additionally, all patients were classified into two groups: mild pancreatitis (MP) and moderate/severe pancreatitis (MSP) based on the presence of local and systemic complications and organ failure.