Köpeklerden izole edilen stafilokokların bazı virulens ve patojenite faktörlerinin moleküler analizi
Molecular analysis of some virulence and pathogenicity factors of staphylococci isolated from dogs
- Tez No: 778047
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Microbiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, köpeklerden izole edilen stafilokoklarda bazı virulens ve patojenite faktörlerinin moleküler tekniklerle incelenmesi amaçlandı. Bunun için Van Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımı ve Rehabilitasyon Merkezi'nde anestezi altındaki 95 adet köpeğin burun ve kulaklarından alınan sıvap örnekleri kullanıldı. Örneklerin bakteriyolojik analizi sonucu izole edilen 50 adet stafilokok kültürünün tür düzeyinde identifikasyonu BD PhoenixTM otomatize bakteri tanımlama cihazı ile yapıldı. İzolatların virulens ve patojenite faktörlerinin analizi PCR yöntemi ile yapıldı. Araştırmada elde edilen 50 adet stafilokok izolatının %56'sı S. aureus, %36'sı S. intermedius, %6'sı S. warneri ve %2'si de S. schleiferi olarak identifiye edildi. İzolatların hiçbirinde eta, luk-PV ve GluSE genlerine rastlanılmadı. Yapılan diğer analizlerde S. aureus izolatlarının %82'si agrA, %68'i sarA, %21'i AtlE, %29'u aap, %39'u icaAB, %18'i etb, %64'ü geh, %36'sı nuc genleri yönünden pozitif, etd, mecA ve tsst genleri yönünden ise negatif bulundu. S. intermedius izolatlarının %83'ü agrA, %61'i sarA, %6'sı AtlE, nuc ve tsst, %17'si aap, %11'i icaAB ve etb, %6'sı etd, %78'i geh, %17'si mecA, genleri yönünden pozitif bulundu. S. warneri izolatlarının tamamı sarA ve etb, %67'si agrA, aap, geh; %33'ü icaAB, etd, tsst genleri yönünden pozitif, AtlE, mecA ve nuc genleri yönünden ise negatif bulundu. Bir adet S. schleiferi izolatı agrA, aap ve nuc genleri yönünden pozitifken diğer genler yönünden negatif bulundu. Yapılan bu çalışmada sağlıklı köpeklerden izole edilen stafilokok türlerinin potansiyel patojen türler olması dikkat çekti. İzolatların virulens ve patojenite genleri varlığı açısından önemli oranlarda pozitiflik tespit edilmesi nedeniyle hayvan sağlığı açısından önemli risk oluşturabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate some virulence and pathogenicity factors by molecular techniques in staphylococci isolated from dogs. For this purpose, swab samples taken from the nose and ears of 95 dogs under anesthesia at the Animal Care and Rehabilitation Center of Van Metropolitan Municipality were used in the study. Species-level identification of 50 isolated staphylococcal cultures was performed with the BD PhoenixTM automated bacteria identification device. Analysis of virulence and pathogenicity factors of isolates was done by PCR method. Out of the 50 staphylococcal isolates obtained in the study, 56% were identified as S. aureus, 36% as S. intermedius, 6% as S. warneri and 2% as S. schleiferi. No eta, luk-PV and GluSE genes were found in any of the isolates. In other analyzes, 82% of S. aureus isolates were agrA, 68% sarA, 21% AtlE, 29% aap, 39% icaAB, 18% etb, 64% geh, and 36% were positive for nuc genes while etd, mecA and tsst genes were found to be negative. Out of 83% of S. intermedius isolates were agrA, 61% sarA, 6% AtlE, nuc and tsst, 17% aap, 11% icaAB and etb, 6% etd, 78% geh, 17% were positive for mecA genes. In the study, 67% of S. warneri isolates were found positive for agrA, aap and geh, 33% for icaAB, etd and tsst, 100% for sarA and etb genes, and all isolates were negative for AtlE, mecA and nuc genes. One S. schleiferi isolate was positive for agrA, aap and nuc genes, while it was negative for other genes. In this study, it was quite remarkable that the staphylococcal species isolated from healthy dogs were potentially pathogenic species. It was concluded that the isolates may pose a significant risk in terms of animal health due to the presence of virulence and pathogenicity genes at significant rates.