Extractive distillation of isobutyl alcohol-isobutyl acetate mixture using dimethyl sulfoxide: Process design and intensification
İzobutil alkol-izobutil asetat karışımının dimetil sülfoksit ile özütlemeli damıtılması: Süreç tasarımı ve yoğunlaştırılması
- Tez No: 778063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÜNLÜSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İzobütil alkol-izobütil asetat karışımının geleneksel ektraktif distilasyon ve ekstraktif-bölme duvarlı kolon (E-DWC) yöntemleri kullanılarak ayırma prosesi tasarlanmıştır. Basınca duyarlı minimum kaynama noktası azeotropu oluşması sebebi ile, NRTL aktivite katsayısı modeli baz alınarak ikili systemin termodinamik analizi gerçekleştirilmiştir. Dimetil sülfoksitin (DMSO) çözücü olarak kullanılması durumunda, vakum basınç altında çalışmanın atmosferik basınçla karşılaştırıldığında daha az enerji gerektirdiği görülmüştür. Distilasyon kolon parametreleri, ekonomik koşulları belirlemek amacı ile hassasiyet analizi ve sıralı ikinci dereceden programlama teknikleri kullanılarak optimize edilmiştir. Ayrıca, distilasyon proseslerinin çevresel performansları değerlendirilmiştir. %99.9 saflıkta ürün elde edilen ayırma proseslerinde, E-DWC yönteminin geleneksel ekstraktif distilasyona kıyasla yıllık toplam maliyette %10.5 ve CO2 emisyon oranlarında %9.9 azalma sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Separation process of isobutyl alcohol and isobutyl acetate mixture is designed using conventional extractive distillation and extractive dividing-wall column (E-DWC) distillation methods. Due to the existence of pressure-sensitive minimum boiling azeotrope in the binary system, thermodynamic analyses based on the NRTL activity coefficient model are carried out. Compared to the atmospheric pressure, operating at vacuum pressures has resulted in less energy consumption when dimethyl sulfoxide (DMSO) is used as the solvent. The distillation column parameters are optimized for economic objective using sensitivity analysis and successive quadratic programming techniques. Environmental performances of the distillation processes are also evaluated. For a product purity of 99.9 mole %, the E-DWC process has resulted in 10.5 % and 9.9 % reductions in the total annual cost and CO2 emission rates respectively compared to the conventional method.