İyonlaştırıcı radyasyonun drosophila melanogaster'de oluşturduğu genetik hasarların antioksidan maddelerle önlenmesi
Prevention of genetic damages induced by ioizing radiation by applying antioxidants in drosophila melanogaster
  1. Tez No: 77808
  2. Yazar: GÜZİN EMECEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ill ÖZET Drosophila melanogaster'de gamma(y) radyasyonunun yarattığı genetik hasarın, C (Askorbat) ve E (a- tokoferol) vitaminlerinin çeşitli biçimlerde uygulanması ile azaltılıp azaltılmayacağım araştırmak için eşeye bağlı resesif letalite ve translokasyon test sistemleri kullanıldı. C vitamininin, D. melanogaster'in Oregon soyu erkek ve dişilerine yüksek konsantrasyonlarda toksik etki yaptığı saptandı. Saptanan % 50 mortalite (LC 50) konsantrasyonu erkekler için 0.23 g/mL, dişiler için 0.20 g/mL olarak bulundu. C vitamini uygulamaları için, LC50'nin altındaki iki doz (0.1 ve 0.15 g/mL) seçildi. E vitamininin yüksek konsantrasyonlarında dahi toksik etki belirlenemedi.E vitamininin Bozcuk ve Nalçacı (1988)'ya göre, % 53'lük stoğundan hazırlanan iki konsantrasyon (%1 ve % 2.5) deneylerde kullanıldı. Gamma ışınının LD50 değeri, Oregon erkekleri için 1.21 kGy (kilo gray) olarak bulundu. Kontrol olarak seçilen ve rutin uygulamalarda her deney grubu için belirlenen ve kısırlaşma yaratmayan en yüksek gamma dozu, 30 Gy olarak belirlendi. Vitamin uygulamaları hem radyasyon öncesi hemde sonrasında yapıldı. Mutajenite, resesif letalite ve translokasyon testlerinin sonuçlarına göre ölçüldü. Her iki test sisteminde de D. melanogaster Oregon erkekleri kullanıldı. Resesif letalite ve translokasyon testleri sonuçları, gamma ışınının yol açtığı genetik hasarın, E vitamini tarafından sadece radyasyon öncesi uygulama ile azaltıldığını açıkça göstermektedir. Böyle bir azaltıcı etki C vitamini tarafından, radyasyonIV öncesinde meydana getirilemedi. Üstelik C vitamininin radyasyon öncesinde E ile birlikte uygulandığında E vitamininin bu etkisini durdurduğu gözlendi. Her iki mutajenite testi, vitaminler radyasyon sonrasında verildiğinde, genetik hasarın azalmadığını göstermektedir. Ek olarak E ve C vitaminleri ile gerçekleştirilen sıralı uygulamalarda, hasar azaltıcı önemli bir etki oluşmadı. Sonuç olarak, bu çalışma E vitamininin verimli bir radyoprotektif ajan olduğu savını güçlü biçimde desteklemektedir. Bununla birlikte bu durum, vitamin uygulaması radyasyon öncesi yapıldığında gözlenebilmektedir. E ve C vitaminleri için önerilen etkileşimi, sonuçlarımız desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The two test systems, sex linked recessive lethality and translocation, were used in D.melanogaster in order to investigate whether the extend of genetic damage caused by gamma-irradiation could be reduced by applying vitamins C (Ascorbic acid) and E (a- tocopherol) in a variety of ways. Ascorbat was determined to be toxic both to the males and females of the Oregon strain of D. melanogaster when administrated in high concentrations. Doses of 50% mortality (LC50) were 0.23 g/mL and 0.20 g/mL for males and females, respectively. Two doses below the LC50 ( 0.1 and 0.15 g/mL) were selected for administiration in further experiments of vitamin-C treatment. As for the vitamin E, no toxicity measured as LC50 or another was found even in high concentrations. Two concentration from the 58.3% stock of vitamin-E (0.1% and 2.5%) were prepared and applied in experiments, in accordance with Bozcuk and Nalçacı (1988). The LD 50 of y-radiation was found to be 1.2 kGy for Oregon males. The dose chosen for routine y-radiation application as a control in each experimental set up of vitamin treatment was determined 30 Gy. It was the maxsimum with no blockage to the normal fertility of Oregon males. Vitamin E and C treatments were done before and after gamma irradiation. Mutagenity was measured after the test of sex-linked recessive lethality and translocation. D. melanogaster Oregon males used for both test systems.VI Results from recessive lethality and translocation tests clearly demonstrate that the genetic damage mediated by gamma exposure was significantly reduced by the concentration of vitamin E alone given to the males before irradiation. No such effect was detected for vitamin C in pre-irradiation treatments. Moreover, there appeared an inhibitation of vitamin E effect by ascorbic acid when administered along with vitamin E before irradiation. Both test of mutagenity show that there was no significant change in the amount of genetic damage when both vitamins administered after irradiation. Additional ordered treatments with vitamin E and C gave trivial results with respect to the reducement of the genetic damage by those vitamins. Conclusively, this study provides strong support for the assumption that vitamin-E is an efficient radioprotective agent. However, the legitimacy for this proposition should be accepted only for treatments before irradiation. No synergism suggested for vitamin E and C was substantiated in this study.