Orta öğretimde lise XI. kimya (kimya III) ders kapsamındaki öğrenci deneylerinin değerlendirilmesi
Estimation of student experiments of chemistry III in highschool
  1. Tez No: 77809
  2. Yazar: SEÇİL ERÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MORGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
IV ÖZET Orta Öğretim Lise XI. Sınıf Kimya III Dersinin tam anlaşılabilmesi için deney yapmanın şart olduğu ortadadır. Buna karşılık genellikle müfredat programındaki deneylerin bütün konulan içermediği görülmektedir. Kimya Eğitiminin geliştirilmesi amacıyla Lise XI. Kimya III Dersinde yapılan öğrenci deneyleri incelenmiş, deneylerin yeterliliğinin saptanması ve deneylerin okullarda ne derecede yapılabildiğini görebilmek için Kimya Öğretmenlerine bir anket uygulanmıştır. Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin deneylere gösterdikleri ilgi oldukça yüksek olmasına rağmen müfredatta bulunan deneylerin yapılamamasının nedenleri ortaya çıkarılmıştır. Müfredatta bulunan deneylerin incelenmesinin yanın da 15 yeni deney önerilmiştir. Önerilen deneyler: Ham Petrolün Destilasyonu, Eten Oluşumu, Dibrommetan Sentezi, Aromatik Hidrokarbonların Tanınması, Metanolün Tanınması, Alkolik Fermantasyon (Mayalanma), Alkollü İçeceklerde Etanol Tayini, Metanolden Metanal Oluşumu, Oksalik Asidin Glikozdan Eldest, Oksalik Asidin Bitkilerden Eldesi, BenzoikAsit Metil Esterin Hidrolizi ile Benzoik Asit Eldest, Şeker Pancarından Sakkarozun Malloz ve Sakkarozun Hidrolizi, Patatesten Nişastanın Kazanımı, Anilin Sentezi. Yeni deney önerileri yaparken, deneylerde minyatür araç gereç kullanılmıştır. Minilabor yöntemiyle klasik bir laboratuvarda ihtiyaç duyulabilecek bütün malzeme, bir çanta içerisinde sınıfa taşınabilmektedir. Bu yöntemle çok daha az madde ve zaman harcayarak, çevreye zarar vermeyerek Orta öğretim Kimya Dersi deneylerinin tamamı yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is obvious that experiments must be done in order for the High School Grade 1 1 Chemistry III Lesson to be understood. It is observed that in general the experiments in the curriculum program do not cover all the subjects. For the purpose of improving the Chemistry Education, the Grade 11 Chemistry III class students experiments were examined. A questionnaire was given to the Chemistry teachers in order to determine the effectiveness of the experiments and to see to what degree the experiments are being done. Although the interest of both the teachers and the students shown towards the experiments is quite high, reasons for the inability to do the experiments were found. In addition to the experiments on the curriculum, 15 new experiments were proposed for review. Proposed experiments: Distillation of Crude Petrol, Formation of Ethene, Dibromomethane Synthesis, Aromatic Hydrocarbon Identification, Identification of Methanol, Alcoholic Fermentation, Test of Ethanol in Alcoholic Beverages, Formation of Methanal from Methanol, Obtaining Oxalic Acid from Glucose, Obtaining Oxalic Acid from Plants, Obtaining Benzoin Acid Methly Estuarine Hydrolysis and Benzoin Acid, Extraction of Saccharose from Sugar Beets, Hydrolysis of Maltose and Saccharose, Acquiring Starch from Potatoes, Aniline Synthesis. When making new experiments proposals, miniature instruments were used in the experiments. Using the mini-labour method, in a classic laboratory all the required materials can be carried to the classroom in a bag. With this method, using a lot less materials and time, all of the Chemistry Lesson experiments can be done without harming the environment.