İyonlaştırıcı elektromanyetik radyasyonun tutulması için polimer esaslı tungsten(volfram) tuzları katkılı yeni kompozit madde sentezi, karakterizasyonu ve deneme çalışmaları
Synthesis, characterization and applicability studies of a novel polymer based wolfram salts reinforced composite materials in ionizing electromagnetic radiation shielding
- Tez No: 430069
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLASİYE AYÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde iyonlaştırıcı elektromanyetik radyasyon (İEMR) zırhlayıcısı olarak kurşun ve kurşun katkılı malzemeler oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun nedeni kurşunun İEMR tutma özelliğinin yüksek ve maliyetinin düşük olmasıdır. Ancak kurşunun yüksek yoğunluğu, toksik özelliği, işlenme zorluğu, esnek olmaması gibi dezavantajları vardır. Bu nedenle son yıllarda daha hafif, esnek, şekillendirilebilir, kimyasal direnci ve mekanik dayanımı yüksek ve insan sağlığına zararlı olmayan, kurşunun dezavantajlarını giderecek alternatif zırhlama malzemelerinin geliştirilmesi önem kazanmıştır. Volfram, İEMR zırhlanmasında kurşunun yerine alternatif olarak kullanılabilecek bir elementtir. Atom numarası ve yoğunluğunun yüksek olması, yüksek mekanik ve kimyasal dayanıklılığı ve toksik özelliklerinin olmaması nedeniyle radyasyon zırhlamasında kurşunun yerini alabilir. Bu amaçla polimer matrisi içine yüksek atom numaralı volfram metali ve volfram tuzları katılarak çapraz bağ oluşumu sağlayacak katkı maddeleri de eklenerek kalıplara dökülerek kompozit malzemeler üretilmiştir. Çalışmalarımız sonucunda geliştirdiğimiz kompozit malzemelerin İEMR zayıflatma özelliğinin ortalama olarak kurşunun %60-100'üne ulaştığı bulunmuştur. Yüzde miktarlarındaki değişim takviye malzemesine, kompozit bileşimine ve deneysel şartlara bağlı olarak değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present, because lead has high IEMR attenuation capacity and low cost, lead and lead additive composite materials are mostly used as ionising electromagnetic radiation (IEMR) shielding purposes. However, lead has some nonignorable disadvantages such as high density and toxicity, low mechanical stability and flexibility, processing difficulties. Thus, the studies on the development of novel shielding materials which is lighter, flexible, processable, chemical and mechanical stable to overcome the disadvantages of lead become important during recent years. In the IEMR shielding processing, wolfram can be an alternative to lead. Because its atomic number and density is high enough, has no toxic properties and mechanical-chemical stability, it can take lead's place in radiation shielding. For this purpose, wolfram and wolfram salts with higher atomic numbers as reinforcement and hardener-catalyst chemicals are added to the resins to start the cross-linking reaction in the polymer base. And the composite materials are moulded produced. Following the search of this study, IEMR attenuation ratio of developed composite materials is found to reach %60-100 of lead. This percentage changes according to the added matter type, composite material composition and experimental conditions.