Kentsel alanlarda yer alan atıl alanların yeşil altyapı bileşeni olarak değerlendirilmesi: Karşıyaka örneği
Evaluation of vacant lands in urban areas as a green infrastructure component: The case of Karşiyaka
- Tez No: 778087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Atıl alan, hızla büyüyen ve gelişen şehirlerde yaygın bir durumdur. Bu alanlar genellikle şehir içinde boş kalmış, terk edilmiş, kullanılmayan, tehlikeli, olumsuz bir algı yaratan alanlardır. Atıl alanlar, İçerik ve bazı fiziksel özellikler göz önüne alındığında, yeşil altyapı sisteminin işlevsel bir parçası olarak kabul edilebilir. Böylece kentte sıkışıp kalan atıl alanlar, kentin nefes alan yaşam alanına dönüşebilir. Bu tezin amacı, ilçe düzeyinde atıl alanları belirleyip bu alanları yeşil altyapı bileşeni bağlamında değerlendirmeye almaktır. Tarihi, doğal güzellikleri ve yoğun şehirleşmesi ile İzmir'in Karşıyaka ilçesi içerisinde yer alan atıl alanlar belirlenmiş, haritalanmış ve arazi gözlemleri parametreleri ortaya çıkartılmıştır. Veriye dayalı haritalama yöntemi kullanılarak İzmir İli Karşıyaka İlçesinde 79 adet atıl alan belirlenmiştir. Daha sonra Karşıyaka ilçesi harita üzerinde gridal olarak bölünerek her grid içerisindeki atıl mekânların yerleri gösterilerek taşıdığı özellikler tespit edilmiştir. Bu tespit işleminden sonra atıl alanların yeşil alanların bağlanabilirliği konusunda yapacakları katkı Matrix Green Tool yardımıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda her atıl mekân için stratejiler geliştirilerek yeşil altyapı yaklaşımı içinde ilçe düzeyinde bir sistem önerisi geliştirilmiştir. Bu tezde ekolojik, sosyal ve ekonomik açıdan daha sağlıklı çevrelerin yaratılması adına yeşil altyapı yaklaşımı bir yöntem olarak değerlendirilmiş ve atıl alanların bu kapsamda sunduğu potansiyeller tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vacant land is a common occurrence in rapidly growing and developing cities. These areas are generally empty, abandoned, unused, dangerous, and negative areas in the city. Inactive areas can be considered as a functional part of the green infrastructure system, considering the content and some physical features. Thus, the idle areas trapped in the city can be transformed into the breathing living space of the city. The aim of this thesis is to determine the idle areas at the district level and to evaluate these areas in the context of the green infrastructure component. With its historical, natural beauties and intense urbanization, idle areas in Karşıyaka district of İzmir were determined, mapped, and field observation parameters were revealed. Using the data-based mapping method, 79 inactive areas were determined in Karşıyaka District of İzmir Province. Later, Karşıyaka district was divided on the map as grids and the locations of the idle spaces in each grid were shown and their characteristics were determined. After this determination process, the contribution of vacand lands to the connectivity of green areas was evaluated with the help of the Matrix Green Tool. In line with the information obtained, strategies were developed for each idle space and a district-level system proposal was developed within the green infrastructure approach. In this thesis, the green infrastructure approach is evaluated as a method in order to create ecologically, socially and economically healthier environments, and the potentials offered by the idle areas in this context are discussed.