Asal ve yarıasal halkalar üzerinde değişmeli ve merkezleyen dönüşümler
Commuting and centralizing maps on prime and semiprime rings
- Tez No: 778088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu tanıtılmıştır ve ilgili çalışmalar hakkında kısa bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, tezin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak bazı temel kavram, tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, asal halkalar üzerinde değişmeli toplamsal dönüşümlerin ve merkezleyen toplamsal dönüşümlerin yapısı belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, yarıasal halkalar üzerinde değişmeli toplamsal dönüşümlerin ve merkezleyen toplamsal dönüşümlerin yapısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of four chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and the corresponding literature is briefly outlined. In the second chapter, some basic concepts, definitions, and theorems that will aid in a better understanding of the thesis are reviewed. The third chapter determines the structure of commuting additive maps and centralizing additive maps on prime rings. The fourth chapter determines the structure of commuting additive maps and centralizing additive maps on semiprime rings.