Tek ebeveyn olarak yaşayan kadınların bakım yüklerinin incelenmesi
Examination of care burdens of women living as single parents
- Tez No: 778132
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, tek başına bakım veren kadınların bakım yüklerinin incelenerek, kadınların bakım verme süreçlerinde yaşadıkları sorunların ve bakım verme yüklerinin görünür olması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada, İstanbul, Adıyaman ve Konya illerinde yaşayan ve bakım verme sürecini aktif olarak deneyimleyen 25 kadın ile görüşülerek araştırmanın verileri toplanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analizin kullanıldığı bu çalışmada veriler, katılımcılara kartopu örnekleme yolu ile ulaşılarak ve derinlemesine görüşmeler yapılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerden kadınların tek başına bakım verme sürecine ile ilişkin ana ve alt temalar oluşturularak bu temaların yorumlanması ve literatürde yer alan bilgilerle birlikte paylaşılması tartışma bölümünde yer almıştır. Kadınların bakım verme süreçleriyle ilişkili yaşadıkları sorunlar ve bakım yüküyle ilgili ifade ettikleri; bakımın toplumun kültürel arka planıyla birlikte görev ve sorumluluk olarak görüldüğü ve bakımın kadınlar için çok boyutlu bir yüke dönüştüğü sonucuna varılmıştır. Bakım yükü bağlamında kadınların deneyimleri; psikolojik yük, ekonomik yük, fiziksel yük ve sosyal yük temalarında incelenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, kadınların öz bakımlarının görünmez olduğu, bakım verme süreçlerini ifade ederken ve deneyimlerini paylaşırken zorlandıkları ve bakım yükünün farkında olmadıkları sonucuna varılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda kadınların tek başına bakım verme deneyimleri ve bakım yükü odağında önerilere yer verilerek araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the care burden of single caregiver women and to make visible the problems and caregiving burdens experienced by women during their caregiving processes. In this research, the data of the research were collected by interviewing 25 women who live in the provinces of Istanbul, Adıyaman, and Konya and actively experience the caregiving process. In this study, in which descriptive analysis, one of the qualitative research methods, was used, the data were obtained by reaching the participants through snowball sampling and conducting in-depth interviews. The main and sub-themes related to the caregiving process of women alone were created from the data obtained, and the interpretation of these themes and sharing them together with the information in the literature were included in the discussion section. The women's statements about the problems they experience in the caregiving processes and the burden of care have concluded that care is seen as a duty and responsibility together with the cultural background of the society and care turns into a multidimensional burden for women. Women's experiences in the context of care burden include psychological, economic, physical, and social burdens. In line with these findings, it was concluded that women's self-care is invisible, they have difficulties expressing their caregiving processes and sharing their experiences, and they are unaware of the burden of care. In line with the results obtained from the research, the research was completed by giving suggestions on the experiences of women alone in caregiving and the care burden.