Middle school students' quantitative reasoning in pictorial, symbolic and iconographic problems
Ortaokul öğrencilerinin resimsel, sembolik ve ikonografik problemlerdeki niceliksel muhakemeleri
  1. Tez No: 778157
  2. Yazar: AYŞENUR UYGUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin (5-8. Sınıf) resimsel, sembolik ve ikonografik formda verilen ve tek birim ve çoklu birim yerine koyma sureci içeren erken cebir problemlerdeki niceliksel muhakemesini incelemektir. Çalışma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ekim ayı içerisinde Sivas'ın Şarkışla ilçesinde iki devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam 60 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar amaçlı ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çoklu durum araştırma deseni kullanılan bu çalışmada, resimsel, sembolik ve ikonografik formda olmak üzere toplam yedi problem kullanılmıştır. Toplanan veriler içerik analiz yöntemi ile analiz edilerek ortaokul öğrencilerin niceliksel muhakemeleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonuçları problem formlarının öğrencilerin nicel muhakemelerinde belirleyici olmadığını göstermiştir. Bunun yerine, öğrencilerin nicel muhakemelerinin, her formda tek birim yerine koyma veya çoğulunu yerine koyma gibi ilişkinin karmaşıklık düzeyine göre farklılaştığı sonucuna varılmıştır. Son olarak, öğrencilerin açıklamalarının ardındaki nedenler genellikle her sınıf seviyesinde (5-8. Sınıf) benzerdir. Bu nedenle, farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin piktografik, ikonografik ve sembolik biçimleri ele alan problemlerdeki niceliksel muhakemelerinde belirgin bir fark yoktur. Dolayısıyla bu çalışma, orta okul öğrencilerinin, hatta 8. sınıf öğrencilerinin bile, özellikle üç formun her birindeki çoklu birim yerine koyma sureci içeren problemlerde yeterli nicel muhakeme gösteremedikleri sonucuna varmıştır. Bu anlamda, bu çalışma öğretmenlere ve öğretmen eğitimcilerine erken cebir öğretiminde kullanılan problemlerin biçimleri ve problemde yer alan ilişkinin karmaşıklığı (yani, tek ve çoklu birim yerine koyma) hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine middle school students' (5th–8th grade) quantitative reasoning in early algebra problems given in pictorial, symbolic, and iconographic forms and involved single-unit and multiple-unit substitutions. The study was carried out with a total of 60 students studying in two public middle schools in the town of Şarkışla, Sivas, in October of the 2021-2022 academic year. Participants were determined by the purposeful and convenience sampling method. In this study, a multiple case research design was used, and a total of seven problems were used in pictorial, symbolic, and iconographic forms. The collected data were analyzed with the content analysis method to explore middle grade students' quantitative reasoning. The results of the study showed that forms of the problems were not determinative in the students' quantitative reasoning. Instead, it was concluded that the students' quantitative reasoning differed according to the level of complexity of the relationship such as single unit substitution and multiple unit substitution within each form. Finally, the reasons behind students' explanations were generally similar at each grade level (5th-8th grade) so, there were no distinct differences between students' quantitative reasoning at different grade levels in the problems addressing pictographic, iconographic, and symbolic forms. Thus, this study concluded that middle school students, even 8th graders, did not demonstrate sufficient quantitative reasoning, especially in multiple-unit substitution problems in each of the three forms. In this sense, this study informs teachers and teacher educators about the forms of the problems used in early algebra teaching as well as the complexity of the relationship (i.e., single-unit vs multiple-unit substitutions) involved in the problem.