The effects of extroverted and introverted personality traits on the lockdown experience during the COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemisi döneminde dışa dönük ve içe dönük kişilik özelliklerinin karantina deneyimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 778158
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 dönemi süresince yaşanan karantina ve sosyal izolasyon döneminde bireyin dışadönüklük ve içedönüklük kişilik özelliklerine sahip olmasının deneyimleri üzerindeki etkisini daha yakından anlamaktır. Karantina dönemine adapte olmada zorluk ve karantina döneminde kurallara uyum gibi faktörler üzerinden bireyin bu süreçteki deneyimini ölçmeyi planlayan çalışma, bireyin kişilik özelliklerini belirlemek amacıyla Benet-Martinez ve John (1998) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Sümer ve Sümer (2005) tarafından yapılan“Beş Faktör Envanteri (BFI)”kullanılmıştır. Adaptasyon zorluğu ölçümü için tek maddeli ölçek geliştirilmiş, kurallara uyum için ise Van Rooij, B., de Bruijn, A.L., Reinders Folmer, C., Kooistra, E., Kuiper, M. E., Brownlee, M., & Fine, A. (2020) tarafından geliştirilen ve güvenilirlik ve geçerlilik çalışması Oral, T. & Gunlu, A. (2021) tarafından yapılan Covid-19 Döneminde Sosyal Mesafe Ölçeği ( Compliance with Covid-19 mitigation measures in the United States) ölçeği kullanılmıştır.Ölçeğin Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı α = 0.70 olarak bulunmuştur (Yaş aralığı 18-70 yaş; yaş ortalaması ise 31.95). Ayrıca geçerlik çalışmaları için yapılan doğrulayıcı faktör analizi sonuçları tek faktörlü yapının iyi uyum verdiğini göstermiştir (X2/sd=0.65, p>.001, RMSEA=0.00, SRMR=0.00, GFI=0.99, AGFI=0.99, CFI=1.00) Araştırmanın sonucunda adaptasyon zorluğu ve kurallara uyum faktörleri ile bireyin kişilik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır, fakat bu sonuçlar gelecek araştırmalar için potansiyel olarak büyük anlam taşımaktadır
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to understand more closely the effect of an individual's extroversion and introversion personality traits on their experiences during the quarantine and social isolation period experienced during the Covid-19 period. The study, which plans to measure the experience of the individual in this process through factors such as difficulty in adapting to the quarantine period and compliance with the rules during the quarantine period, was developed by Benet-Martinez and John (1998) and adapted in Turkish by Sümer and Sümer (2005), in order to determine the personality traits of the individual. Inventory (BFI)" was used. A single-item scale was developed to measure adaptation difficulty, and for compliance with the rules, Van Rooij, B., de Bruijn, A. L., Reinders Folmer, C., Kooistra, E., Kuiper, M. E., Brownlee, M., & Fine, A. ( 2020) and the reliability and validity study of which was conducted by Oral, T. & Gunlu, A. (2021), the Social Distance Scale (Compliance with Covid-19 mitigation measures in the United States) scale was used. coefficient was found as α = 0.70 (Age range is 18-70 years; mean age is 31.95). In addition, confirmatory factor analysis results for validity studies showed that the single-factor structure fit well (X2/sd=0.65, p>.001, RMSEA=0.00, SRMR=0.00, GFI=0.99, AGFI=0.99, CFI=1.00). No significant relationship was found between adaptation difficulty and compliance factors and personality traits of the individual, but these results are potentially of great significance for future research.