Atomlaştırılan metallerin argon atmosferindeki difüzyon katsayılarının hesaplanması: Sıcaklığın etkisi
Determination of diffusion coefficients of atomized metals in argon atmosphere: Temperature effects
  1. Tez No: 77818
  2. Yazar: FATİH RÜŞTÜ DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET R. ÖZDURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Bu tezde atomlaşmış metallerin çeşitli sıcaklıklardaki difüzyon katsayılarının hesaplanmasına imkan veren yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bu amaçla grafit küvetli atomik absorpsiyon spektrofotometre cihazında elde edilen absorbans-zaman verileri bir A/D kartı kullanılarak bilgisayar ortamında analiz edilmiş ve geliştirilen bir model yardımıyla Ag ve Mn elementlerinin argon atmosferindeki difüzyon katsayıları hesaplanmış ve difüzyon katsayılarının sıcaklıkla olan değişimi incelenmiştir. Ayrıca literatürde Arrhenius ifadesinden yararlanılarak bulunan frekans faktörlerinin deney şartlarındaki geçerliliği sorgulanmış ve çalışma şartları için geçerli olan yeni bir frekans faktörü hesaplama yöntemi ileri sürülmüştür. Deneysel çalışmalarda Perkin-Elmer 3030 Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi ve HGA-400 model grafit firm ile buna bağlı bir bilgisayar kullanılmıştır. Çalışma elementleri ve ulaşılan deneysel sonuçlar aşağıda verilmiştir;. Ag Frekans Faktörü 1.53xl07 Sıcaklıklar (K) 1350-1454-1540 Difüzyon Katsayıları (cm2/san) 5.61, 8.68,13.63. Mn Frekans Faktörü 2.91x1 011 Sıcaklıklar (K) 1748-1854-2018 Difüzyon Katsayıları (cm2/san) 3.8, 8.77,10.45
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis study, a new method, which renders the determination of diffusion coefficients of atomized metals at different temperatures, is developed. For this purpose, the absorbance-time data, obtained from the atomic absorption spectrophotometer device which is equipped with a graphite oven, is analyzed by using an A/D card in computer environment and with the aid of the model developed, the diffusion coefficients of Ag and Mn elements in argon gas are calculated and the change of the diffusion coefficients with temperature is examined. In addition, the validity of the frequency factors given in literature that is found by using the Arrhenius expression is questioned at the experimental conditions and a new frequency factor calculation method that is valid for the experimental conditions is proposed. In the experimental work, Perkin-Elmer 3030 Atomic Absorption Spectrophotometer and HGA-400 model graphite oven with a computer connected is used. The elements studied and the experimental results are given below:. Ag Frequency factor Temperatures Diffusion Coefficients. Mn Frequency factor Temperatures Diffusion Coefficients