Bir insan kaynakları işlevi olarak iş analizinin turizm endüstrisinde kullanımı
Use of business analysis as a human resources function in the tourism industry
  1. Tez No: 778200
  2. Yazar: ONUR ÜÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, emek yoğun nitelik ve yoğun iş gören devri ile karakterize olan konaklama işletmelerinde insan kaynakları yönetimi tarafından iş analizinin ne denli etkin kullanıldığını tespit etmek üzere hazırlanmıştır. Günümüzde, tüm dünyada yaşanan Pandemi sebebiyle zor günler geçirdiği bilinen konaklama sektöründe, nitelikli iş gören sıkıntısının yaşandığı tespit edilmiştir. Nitelikli iş görenlerin bulunmasının zor olduğu sektörde, mevcut iş görenlerin farklı sektörlere yönlenmemesi için çalışanların iş tatminlerinin yüksek tutulması önemlidir. Bu noktada insan kaynaklarının, işe bağlılığı yüksek kılmak için yapacağı çalışmalar önem arz etmektedir. İşgörenlerin moral motivasyonunun yüksek tutulması çok önemlidir. Bu nedenle çalışmada performansa dayalı ödül uygulamaları, doğru işe doğru insanı yerleştirme gibi insan kaynaklarının en önemli işlevlerinden olan iş analizi uygulamasının uygulanıp uygulanmadığı incelenmektedir. Yapılan inceleme sonucunda iş analizi anketine dair alt kategorilerde uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Anket uygulanan işletmede iş analizinin gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Buna göre etkin ödüllendirme sisteminin yaşa ve görev pozisyonlarına uygun farklı algılandığı; açık ve şeffaf görev dağılımı algılarının ise sektördeki çalışma süresine, yaşa, iş görenin eğitim düzeyine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Uygun yetki devri ve görev tanımının netliği cinsiyetlerine göre farklılaşmaktadır. Düzenli takip/denetleme algılamaları yaş ve görev pozisyonuna göre farklılaşmakta iken uygun yetki devrinin yaş, eğitim düzeyi, görev pozisyonu ve sektördeki çalışma süresine bağlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, human resources management analyzed through a survey focusing on how effective the job analysis is used by the enterprises with a high ratio employee turnover rate. In today's World, it has determined that qualified employees worked in the hospitality industry struggling because of the global pandemic. It's extremely important for employers of this industry to keep employees with high satisfaction so they would not search jobs in other sectors. In this matter, Human Resource's duty is to create a sense of job loyalty for the employees. It's highly critical to keep staff motivated. In this job analysis, some the most important functions of the Human Resource Management such as selecting the best person for the job, employee reward programs etc. are determined based on the results of this survey. As a result of the examination, consistent results were obtained in the sub-categories of the job analysis questionnaire. In the surveyed business was determined job analysis applied. According to this differs; perceptions of effective reward system by age and job positions, perceptions of clear and transparent task allocation by the working time in the sector, age, education level of the employee, perceptions of appropriate delegation and job description clarity by gender, perceptions of regular tracking/auditing detections by age and position, perceptions of appropriate delegation of authority by age, level of education, position, and length of service in the industry.